Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu.

JSTE STARŠÍ 18 LET?

Ne

Apulie

Apulie - olivove oleje - mapaOstře nekompromisní ráz krajiny Apulie se změnil poměrně málo v průběhu let. Po celé délce tohoto regionu tvaru vysokého podpatku s ostruhou táhnoucího se více než 800 km nelze přehlédnout olivovníky rostoucí podél silnic, v křovinách a hájích, jichž Apulie čítá na téměř 50 milionů. Některé z nich jsou již staletí staré a mnohé jsou zkřivené a pokroucené. Vedle vína tvoří olivový olej tradičně téměř posvátnou součást středomořské stravy, a to již od dob antického Řecka, jehož kolonizátoři sem přišli již v 8. století před Kristem.

Během středověku byl olej z Apulie tak ceněný, že se dokonce vyvážel mimo region, do Janova, Benátek a přes Konstantinopol dále do Osmanské říše. Dnes se Apulie pyšní 375 000 hektary olivových hájů a jen v samotné provincii Bari se nachází nejvyšší koncentrace olivovníků v celé Evropě. Z 57 domorodých odrůd je Coratina jednou z nejrozšířenějších, spolu s kultivary Ogliarola (Salentina) a Cellina di Nardò (Saracena).

Olivový olej má v Apulii prvořadý hospodářský význam. Nachází se zde více než 190 000 farem a 962 aktivních lisoven, čímž se stává nejproduktivnějším italským regionem pro výrobu olivového oleje vůbec s více než 37 % celkové produkce. Nejedná se však o kvantitu na úkor kvality, neboť zde existuje pět apelací DOP (Denominazione di Origine Protetta) neboli CHOP (chráněné označení původu): Terra di Bari, Dauno, Collina di Brindisi, Terre Tarentine a Terra d‘Otranto a v poslední době je obnova výsadby stromů a výstavba nových lisoven novým trendem.


Hlavní město regionu: Bari (BA)
Provincie: Bari (BA), Barletta-Andria-Trani (BT), Brindisi (BR), Foggia (FG), Lecce (LE), Taranto (TA)
Rozloha olivových hájů: 375 000 ha

Vybrané oddělení Apulie neobsahuje žádné zboží. Zvolte prosím jiné oddělení nebo použijte vyhledávání pro nalezení Vámi požadovaného zboží.

Rychlý kontakt

Prostřednictvím následujícího formuláře nám můžete zaslat jakýkoliv dotaz či připomínku.
Odeslaný text bude doručen na adresu info@vinodoc.cz.