Orvieto DOC 2019 BIO produkt
Tip
sommeliera
Orvieto má typicky jemnou, ovocnou vůni, ve které často nechybí tóny připomínající středomořské bylinky a citrusové plody. V chuti čekejte delikátní projev, příjemnou kyselinu a také typickou minerální slanost v závěru. Vína se hodí i jako aperitif.

Sergio Mottura

Orvieto DOC 2019

Recenze (1)

0,75 l

290 Kč s DPH
+
Není skladem
Zrání
v nerezu
Potenciál vína
k okamžité konzumaci
Obsah alkoholu
13,5 %
Odrůda
45 % Procanico, 25 % Verdello, 20 % Grechetto a 10 % Rupeccio

Tradiční italské bílé víno, tvořené směsí místních odrůd Procanico 45 %, Verdello 25 %, Grechetto 20 % a Rupeccio 10 %. Ve skleničce krásně voní po středomořských bylinkách, nechybí náznak šalvěje, tymiánu a čerstvých citrusů. Chuť je suchá, s příjemnou kyselinou a delší dochutí, ve které se objevuje jemná mineralita. Nádherně pitelné víno z organických hroznů.

Druh vína: suché

Barva vína: bílé víno

Oblast: Lazio

Ideální teplota: 10  - 12 °C

Vinice: Hrozny použité pro toto víno se pěstují výhradně ve vinicích v majetku vinařství, spadajících do katastru obce Civitella d’Agliano. Vinice jsou vedeny v BIO režimu. Sklizeň probíhá ručně.

 Sklep: Jemné lisování hroznů, preventivní čištění moštu při nízké teplotě, pomalé kvašení při kontrolované teplotě (18-20°C) po dobu 15-25 dní. Následné ležení v nerezových tancích. Každá z odrůd se vinifikuje samostatně, finální blend vína se tvoří v lednu před plněním do lahví.

Kdy vypít: 2021 - 2024

Doporučení v gastronomii: Lasagne, chřestové risotto, těstoviny s kuřecím masem nebo králíkem s olivami, sýry.

...

Sergio Mottura

Vinařství Sergio Mottura patří od 60. let minulého století k nejlepším výrobcům vín regionu Lazio. Vinařství dnes disponuje 36 hektary vinic, na kterých se pracuje zejména s autochtonními odrůdami jako jsou Grechetto, Procanico, Verdello nebo Drupeggio. Ty pak doplňuje Chardonnay, Montepulciano, Merlot nebo Pinot noir. Ve vinicích rodina hospodaří od 90. let v organickém režimu. Vinifikace probíhá s minimem zásahů, absolutně bez jakýchkoliv umělých aditiv, typicky je mladé víno ponecháno několik měsíců v kontaktu s kvasinkami. Samotný Sergio Mottura se řadí mezi ikony italského vinohradnictví, třeba proto, že se velmi detailně věnoval studiu místních odrůd, v čele s Grechettem. Nikdo jiný prý nelahvuje lepší Grechetto než Sergio Mottura. Vlajková loď vinařství, víno Latour a Civitella, bylo poprvé nalahvováno v roce 1994 a v roce 2001 se stalo historicky prvním bílým vínem z Lazia, které získalo nejvyšší hodnocení „tří pohárků“ v rámci italského průvodce Gambero Rosso. Ten pak Sergia Motturu také v roce 2013 ocenil titulem „Vinař roku“.

Tip
sommeliera
Orvieto má typicky jemnou, ovocnou vůni, ve které často nechybí tóny připomínající středomořské bylinky a citrusové plody. V chuti čekejte delikátní projev, příjemnou kyselinu a také typickou minerální slanost v závěru. Vína se hodí i jako aperitif.

Ohodnoťte tento produkt

  • Překvapí svou kvalitou a jemností s výraznou středomořskou chutí. Výborné.
    Viktor, přidáno 25. 4. 2023 22:34 (✓ Ověřená spotřebitelská recenze)
Více recenzí ↓

Podobné produkty

Další vína z vinařství

300+
různých vín

Vybíráme to nejlepší z Itálie a všechna vína pečlivě ochutnáváme. V současnosti zastupujeme více než 50 vinařství.

Sleva 100 Kč
na první nákup

Zaregistrujte se u nás a jako bonus dostanete 100 Kč poukaz na první nákup.

Doprava zdarma
od 2500 Kč

Při objednávce alespoň za 2500 Kč máte dopravu po celé České republice zdarma.

Věrnostní
program

Odměníme Vás za věrnost. Za opakované nákupy můžete získat trvalou slevu až 12 %.