Sklenice na víno

Tvar sklenice a její objem může mít vliv na to, jak si vychutnat konzumaci konkrétního vína. Právě proto mají milovníci vín často doma mnoho druhů sklenic, různých tvarů, velikostí i výrobců.

Vliv tvaru sklenice na vnímání vína

Aroma vína se skládá ze stovek různých molekul, z nichž každá má různý stupeň těkavosti, a jak se víno vyvíjí ve sklenici, tyto molekuly stoupají a vznášejí se. Jejich koncentrace ve vzduchu nad vínem se tedy v průběhu času mění. Aromatické molekuly se odpařují z povrchu vína a zúžený otvor sklenice je zadržuje v prostoru nad vínem.

Od vzniku specializovaných vinných skleniček proběhlo mnoho výzkumů, které se zaměřovaly na senzorický vliv tvaru sklenic na víno. Obecně by se dalo říct, že většina z nich dospěla k názoru, že tvar sklenice rozhodně ovlivňuje vnímání vína. Studie se tedy většinou lišily jen v tom, jak velký je tento vliv.

V České Republice máme dodnes významné sklárny v českém vlastnictví. Jednou z nich je například sklárna Květná. Postavena byla v roce 1794 a založil ji kníže Alois I. z Lichtenštejna. Dnes se Květná zaměřuje na ruční výrobu českého křišťálového skla. Sklárna však dlouhodobě investuje do inovací a v roce 2021 přišla s novým složením skloviny, která je obohacená o titan. Díky tomuto lehkému kovu jsou tyto výrobky odolnější při zachování stejné lehkosti a pružnosti. To doceníte zejména v jejich sadě vinných sklenic, které jsou lehké jako pírko.

Více informací ↓ Méně informací ↑
Řadit podle:

300+
různých vín

Vybíráme to nejlepší z Itálie a všechna vína pečlivě ochutnáváme. V současnosti zastupujeme více než 50 vinařství.

Sleva 100 Kč
na první nákup

Zaregistrujte se u nás a jako bonus dostanete 100 Kč poukaz na první nákup.

Doprava zdarma
od 2500 Kč

Při objednávce alespoň za 2500 Kč máte dopravu po celé České republice zdarma.

Věrnostní
program

Odměníme Vás za věrnost. Za opakované nákupy můžete získat trvalou slevu až 12 %.