Franciacorta

Nejoblíbenější italské bublinky? Většinu určitě na prvním místě napadne Prosecco. Italská odpověď na šampaňské? To je zase Franciacorta! Že jste o Franciacortě nikdy neslyšeli? Důvodem je zřejmě relativně omezená produkce a hlavně fakt, že si drtivou většinu těchto šumivých vín vypijí sami Italové a do zahraničí pustí jen omezený počet lahví. Situace se ale pozvolna mění, a tak skvělou Franciacortu seženete i v tuzemsku.

Legendární šumivé víno, které v mnoha ohledech snese srovnání s francouzským šampaňským, má domov na severu Itálie, v regionu Lombardie. Vinice, ze kterých vinaři sklízí hrozny pro Franciacortu leží směrem na jih od jezera Iseo.

Moderní historie vín Franciacorta začala zhruba v polovině 20. století, kdy se místní vinaři začali ve větší míře opět věnovat produkci špičkových šumivých vín, za použití tzv. tradiční šampaňské metody, tedy sekundárního kvašení v láhvi. V roce 1967 získala vína Franciacorta oficiální apelační označení DOC (nejprestižnější označení DOCG pak v roce 1995).

Proč se Franciacorta tak často přirovnává k vínům z Champagne? Kromě již zmíněné totožné metody výroby, je to i velmi podobné složení odrůd, které jsou pro výrobu obou šumivých vín povoleny. V případě Champagne je to Chardonnay, Pinot noir a Pinot Meunier, základem vín Franciacorta je Chardonnay, Pinot noir a Pinot Bianco. Zdaleka nejrozšířenější odrůdou na vinicích Franciacorta je Chardonnay, které pokrývá zhruba 80 % výsadby. Pinot noir tvoří kolem 15 % a pouze malá část tak zbývá na odrůdu Pinot Bianco. Ta se používá výhradně v kombinaci s dalšími odrůdami a netvoří více než 50 % výsledného cuvée.

Pro vína Franciacorta je pak typické také dlouhé zrání na kvasnicích, která vínům propůjčuje typickou bohatost, komplexnost a krémovost chuti, nedosažitelnou metodou fermentace v nerezových tancích (výroba Prosecca). Minimální doba zrání na kvasnicích je v případě neročníkové Franciacorty 18 měsíců, pro vína Francicacorta Satén a Franciacorta Rosé je to 24 měsíců a nejprestižnější vína Franciacorta Riserva mohou být uvolněna do prodeje po 67 měsících zrání!

Jaké kategorie vín Franciacorta se rozlišují?

  • Franciacorta

Neročníkové víno tvořené odrůdami Chardonnay a Pinot Noir, s maximální příměsí 50 % odrůdy Pinot Blanc. Druhotné kvašení musí probíhat v láhvi, s minimání dobou zrání 18 měsíců na kvasnicích. Povolená dozáž: Pas Dosé, Extra Brut, Brut, Extra Dry, Sec nebo Dry, Demi-Sec.

  • Franciacorta Satèn

Víno z bílých odrůd, tedy 100% Chardonnay, případně doplněné o menší podíl odrůdy Pinot Blanc. Jak název napovídá, pro víno je charakteristická elegance a jemnější perlení, které dosahuje tlaku méně než pět atmosfér.  Satén se lahvuje pouze jako Brut.

  • Franciacorta Rosé

Směs odrůd Pinot Noir (minimum 25 %), Chardonnay a případně i Pinot Blanc (maximálně 50 %). Víno může být i 100% Pinot noir. Teto odrůda dává růžovému vínu typickou aromatiku, barvu a také tělo. Povolená dozáž: Pas Dosé, Extra Brut, Brut, Extra Dry, Sec nebo Dry, Demi-Sec.

  • Franciacorta Millesimato

V tomto případě jde o ročníkové víno, tedy minimálně z 85 % toto víno musí pocházet z roku uvedeného na láhvi. Víno se produkuje pouze v ročnících mimořádné kvality. Pro vína je typické delší zrání na kvasničních kalech, vína mohou být uvedena do prodeje nejdříve 37 měsíců od sklizně. Povolená dozáž: Pas Dosé, Extra Brut, Brut, Extra Dry.

  • Franciacorta Riserva

Víno z excelentního ročníku. Víno je určeno k delšímu vyzrávání na kvasničních kalech, konkrétně může být uvedeno do prodeje po 67 měsících zrání. Víno má díky tomu velmi komplexní a vyvinutý chuťový profil. Povolená dozáž: Pas Dosé, Extra Brut, Brut, Extra Dry. V případě vína Satèn Riserva je povolena pouze kategorie Brut.

 

Pokud byste rádi ochutnali ukázkovou Franciacortu, doporučujeme vyzkoušet vína z produkce vinařství Mirabella. Vinařství Mirabella, které v roce 1979 založil Teresio Schiavi, se velmi rychle zařadilo mezi nejzajímavější producenty této nevelké oblasti.

Více informací ↓ Méně informací ↑
Řadit podle:

300+
různých vín

Vybíráme to nejlepší z Itálie a všechna vína pečlivě ochutnáváme. V současnosti zastupujeme více než 50 vinařství.

Sleva 100 Kč
na první nákup

Zaregistrujte se u nás a jako bonus dostanete 100 Kč poukaz na první nákup.

Doprava zdarma
od 2500 Kč

Při objednávce alespoň za 2500 Kč máte dopravu po celé České republice zdarma.

Věrnostní
program

Odměníme Vás za věrnost. Za opakované nákupy můžete získat trvalou slevu až 12 %.