Vinařské oblasti

Itálie je v současnosti největší vinařská země světa. Nikde jinde vinaři nevyprodukují tolik vín. Charakteristicá je pro Itálii široká paleta stylů a velké množství lokálních odrůd. Díky nim mají italská vína nezaměnitelný charakter. Itálie se dělí do 20 vinařských oblastí, z nichž nějvětší jsou Benátsko, Sicílie a Apulie. Co se týká kvality, jsou nejvýznamnějšími a nejvyhledávanějšími vína z Toskánska a Piemontu.

Na severu Itálie jsou klíčovými styly vína z modrých odrůd jako Dolcetto, Barbera a Nebbiolo. V Piemontu vznikají kultovní červená vína Barbaresco a Barolo, s mimořádným potenciálem stárnutí 20 let a déle. Vína Valpolicella Superiore Ripasso a Amarone z Benátska jsou zase vyhledávána díky zajímavé kombinaci elegance a bohatého chuťového projevu. Doma je v Benátsku také Prosecco.

Toskánsko, v centru Itálie, je známé především díky klasickým červeným vínům z odrůdy Sangiovese. Je to zejména prostřednictvím plnějších vín Brunello di Montalcino, rezervovanějšího, ale vysoce elegantního vína Vino Nobile di Montepulciano nebo svěžího a komplexního Chianti Classico. Ta nejlepší vína těchto apelací mohou zrát i 20 let.

Ve vinařských regionech Marche a Abruzzo narazíte na bílá vína odrůdy Verdicchio a červená z odrůdy Montepulciano. V regionu Abruzzo vinaře také s chutí pracují se zajímavou bílou odrůdou Trebbiano d’Abruzzo. Hned vedle Abruzza leží Umbrie, jeden z mála italských regionů bez přístupu k moři. Nejznámější místní vína jsou bílé Orvieto a plné červené víno s výraznými tříslovinami – Montefalco Sagrantino.

Jednou z nejvýznamnějších modrých odrůd jižní Itálie je Aglianico. Někdy se mu také říká „Nebbiolo jihu“, s ohledem na jeho ušlechtilou eleganci, přirozenou rovnováhu a úžasný potenciál, jakmile je v láhvi. Kampánie je známá vulkanickými půdami, na kterých rostou bílé odrůdy Greco, Fiano nebo Falanghina. Z červených odrůd vinaři pracují kromě Aglianica s odrůdou Piedirosso.

Apulie je v současnosti velmi vyhledávanou destinací pro milovníky vín, zejména díky zdejší odrůdě Primitivo. Na Sicílii vinaři dosahují stále lepších výsledků s lokálními odrůdami jako jsou Catarratto, Grillo nebo Nero d Avola. Jedním z nejzajímavějších vinařských regionů současnosti je v Itálii Etna DOC.

Více informací ↓ Méně informací ↑
Řadit podle:

300+
různých vín

Vybíráme to nejlepší z Itálie a všechna vína pečlivě ochutnáváme. V současnosti zastupujeme více než 50 vinařství.

Sleva 100 Kč
na první nákup

Zaregistrujte se u nás a jako bonus dostanete 100 Kč poukaz na první nákup.

Doprava zdarma
od 2500 Kč

Při objednávce alespoň za 2500 Kč máte dopravu po celé České republice zdarma.

Věrnostní
program

Odměníme Vás za věrnost. Za opakované nákupy můžete získat trvalou slevu až 12 %.