Vinařské oblasti

Itálie je v současnosti největší vinařská země světa. Nikde jinde vinaři nevyprodukují tolik vín. Charakteristicá je pro Itálii široká paleta stylů a velké množství lokálních odrůd. Díky nim mají italská vína nezaměnitelný charakter. Itálie se dělí do 20 vinařských oblastí, z nichž nějvětší jsou Benátsko, Sicílie a Apulie. Co se týká kvality, jsou nejvýznamnějšími a nejvyhledávanějšími vína z Toskánska a Piemontu.

Na severu Itálie jsou klíčovými styly vína z modrých odrůd jako Dolcetto, Barbera a Nebbiolo. V Piemontu vznikají kultovní červená vína Barbaresco a Barolo, s mimořádným potenciálem stárnutí 20 let a déle. Vína Valpolicella Superiore Ripasso a Amarone z Benátska jsou zase vyhledávána díky zajímavé kombinaci elegance a bohatého chuťového projevu. Doma je v Benátsku také Prosecco.

Toskánsko, v centru Itálie, je známé především díky klasickým červeným vínům z odrůdy Sangiovese. Je to zejména prostřednictvím plnějších vín Brunello di Montalcino, rezervovanějšího, ale vysoce elegantního vína Vino Nobile di Montepulciano nebo svěžího a komplexního Chianti Classico. Ta nejlepší vína těchto apelací mohou zrát i 20 let.

Ve vinařských regionech Marche a Abruzzo narazíte na bílá vína odrůdy Verdicchio a červená z odrůdy Montepulciano. V regionu Abruzzo vinaře také s chutí pracují se zajímavou bílou odrůdou Trebbiano d’Abruzzo. Hned vedle Abruzza leží Umbrie, jeden z mála italských regionů bez přístupu k moři. Nejznámější místní vína jsou bílé Orvieto a plné červené víno s výraznými tříslovinami – Montefalco Sagrantino.

Jednou z nejvýznamnějších modrých odrůd jižní Itálie je Aglianico. Někdy se mu také říká „Nebbiolo jihu“, s ohledem na jeho ušlechtilou eleganci, přirozenou rovnováhu a úžasný potenciál, jakmile je v láhvi. Kampánie je známá vulkanickými půdami, na kterých rostou bílé odrůdy Greco, Fiano nebo Falanghina. Z červených odrůd vinaři pracují kromě Aglianica s odrůdou Piedirosso.

Apulie je v současnosti velmi vyhledávanou destinací pro milovníky vín, zejména díky zdejší odrůdě Primitivo. Na Sicílii vinaři dosahují stále lepších výsledků s lokálními odrůdami jako jsou Catarratto, Grillo nebo Nero d Avola. Jedním z nejzajímavějších vinařských regionů současnosti je v Itálii Etna DOC.

Více informací ↓ Méně informací ↑
Řadit podle:

300+
různých vín

Vybíráme to nejlepší z Itálie a všechna vína pečlivě ochutnáváme. V současnosti zastupujeme více než 50 vinařství.

Sleva 100 Kč
na první nákup

Zaregistrujte se u nás a jako bonus dostanete 100 Kč poukaz na první nákup.

Doprava zdarma
od 6 lahví

Při objednání alespoň 6 lahví máte dopravu po celé České republice zdarma.

Věrnostní
program

Odměníme Vás za věrnost. Za opakované nákupy můžete získat trvalou slevu až 12 %.