Chardonnay

Odrůda Chardonnay pochází z Francie a podle genetických analýz odrůda pravděpodobně vznikla křížením Gouais Blanc a Pinot noir. Postupně se Chardonnay rozšířilo snad do všech významnějších vinařských zemí a stalo se jedním ze symbolů vzestupu tzv. Nového světa. Vysoká prestiž a neustále rostoucí ceny burgundských vín jsou inspirací pro vinaře napříč vinařskými regiony. Popularita odrůdy je z části dána také její univerzálností a nenáročností na podmínky, ve kterých se pěstuje. S výjimkou nejsevernějších oblastí se tak s ní lze setkat prakticky všude. Velmi flexibilně se dá s Chardonnay také pracovat ve sklepě.

V Itálii je Chardonnay třetí nejrozšířenější bílou odrůdou, po sicilské odrůdě Catarratto Bianco a toskánské odrůdě Trebbiano di Toscana. Aktuálně je napříč Itálií vysazeno zhruba 20 000 hektarů vinic s Chardonnay. Mezinárodní odrůdy se do Itálie začaly ve větší míře dostávat v průběhu 19. století, kdy někteří italští vinaři podnikali poznávací cesty za svými kolegy do Německa nebo Francie. K velkým obměnám složení vinic došlo také na konci 19. století, v důsledku řádění škůdce zvaného mšička révokaz. Odrůdy jako Pinot Grigio, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Cabernet Sauvignon nebo Merlot pak výrazně posilují své zastoupení na italských vinicích od 80. let minulého století s tím, jak roste globální poptávka po těchto vínech.

Chardonnay se v Itálii potkáte v mnoha vinařských regionech. Typicky nechybí ve výsadbách v Jižním Tyrolsku, kde patří mezi nejoblíbenější a ve výsadbách tvoří hned 10 %. Typické Chardonnay z Jižního Tyrolska je svěží víno s vyšší kyselinou, vinifikované v nerezových tancích. S Chardonnay pracují také někteří vinaři v Piemontu, kde odrůda doplňuje některé místní odrůdy jako Arneis nebo Cortese nebo do šumivých vín Alta Langa DOCG. V Trentu a Lombardii používají vinaři Chardonnay pro produkci šumivých vín prostřednictvím tradiční metody druhotného kvašení v láhvi. Nejslavnější šumivá vína šampaňského stylu se jmenují Trento DOC a Franciacorta DOCG.

Chardonnay si ale oblíbili také někteří vinaři v Toskánsku nebo na jihoitalské Sicílii. Tady mají mezinárodní odrůdy výrazné zastoupení v sortimentu vinařství a Chardonnay tu tak logicky nemůže chybět. Obvyklejší je v Itálii styl spíše lehčích ovocných vín, ale některá prestižnější vína jsou po vzoru Burgundska vinifikována v kvalitních barikových sudech. Itálie je pro milovníky Chardonnay jednoznačně zajímavou destinací.


(Syn.: Pinot Chardonnay, Chardennet, Chardenai, Chaudenay, Beaunois, Mâconnais, Melon d’Arbois, Epinette...)

Více informací ↓ Méně informací ↑
Řadit podle:

300+
různých vín

Vybíráme to nejlepší z Itálie a všechna vína pečlivě ochutnáváme. V současnosti zastupujeme více než 50 vinařství.

Sleva 100 Kč
na první nákup

Zaregistrujte se u nás a jako bonus dostanete 100 Kč poukaz na první nákup.

Doprava zdarma
od 6 lahví

Při objednání alespoň 6 lahví máte dopravu po celé České republice zdarma.

Věrnostní
program

Odměníme Vás za věrnost. Za opakované nákupy můžete získat trvalou slevu až 12 %.