Chardonnay

Odrůda Chardonnay pochází z Francie a podle genetických analýz odrůda pravděpodobně vznikla křížením Gouais Blanc a Pinot noir. Postupně se Chardonnay rozšířilo snad do všech významnějších vinařských zemí a stalo se jedním ze symbolů vzestupu tzv. Nového světa. Vysoká prestiž a neustále rostoucí ceny burgundských vín jsou inspirací pro vinaře napříč vinařskými regiony. Popularita odrůdy je z části dána také její univerzálností a nenáročností na podmínky, ve kterých se pěstuje. S výjimkou nejsevernějších oblastí se tak s ní lze setkat prakticky všude. Velmi flexibilně se dá s Chardonnay také pracovat ve sklepě.

V Itálii je Chardonnay třetí nejrozšířenější bílou odrůdou, po sicilské odrůdě Catarratto Bianco a toskánské odrůdě Trebbiano di Toscana. Aktuálně je napříč Itálií vysazeno zhruba 20 000 hektarů vinic s Chardonnay. Mezinárodní odrůdy se do Itálie začaly ve větší míře dostávat v průběhu 19. století, kdy někteří italští vinaři podnikali poznávací cesty za svými kolegy do Německa nebo Francie. K velkým obměnám složení vinic došlo také na konci 19. století, v důsledku řádění škůdce zvaného mšička révokaz. Odrůdy jako Pinot Grigio, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Cabernet Sauvignon nebo Merlot pak výrazně posilují své zastoupení na italských vinicích od 80. let minulého století s tím, jak roste globální poptávka po těchto vínech.

Chardonnay se v Itálii potkáte v mnoha vinařských regionech. Typicky nechybí ve výsadbách v Jižním Tyrolsku, kde patří mezi nejoblíbenější a ve výsadbách tvoří hned 10 %. Typické Chardonnay z Jižního Tyrolska je svěží víno s vyšší kyselinou, vinifikované v nerezových tancích. S Chardonnay pracují také někteří vinaři v Piemontu, kde odrůda doplňuje některé místní odrůdy jako Arneis nebo Cortese nebo do šumivých vín Alta Langa DOCG. V Trentu a Lombardii používají vinaři Chardonnay pro produkci šumivých vín prostřednictvím tradiční metody druhotného kvašení v láhvi. Nejslavnější šumivá vína šampaňského stylu se jmenují Trento DOC a Franciacorta DOCG.

Chardonnay si ale oblíbili také někteří vinaři v Toskánsku nebo na jihoitalské Sicílii. Tady mají mezinárodní odrůdy výrazné zastoupení v sortimentu vinařství a Chardonnay tu tak logicky nemůže chybět. Obvyklejší je v Itálii styl spíše lehčích ovocných vín, ale některá prestižnější vína jsou po vzoru Burgundska vinifikována v kvalitních barikových sudech. Itálie je pro milovníky Chardonnay jednoznačně zajímavou destinací.


(Syn.: Pinot Chardonnay, Chardennet, Chardenai, Chaudenay, Beaunois, Mâconnais, Melon d’Arbois, Epinette...)

Více informací ↓ Méně informací ↑
Řadit podle:

300+
různých vín

Vybíráme to nejlepší z Itálie a všechna vína pečlivě ochutnáváme. V současnosti zastupujeme více než 50 vinařství.

Sleva 100 Kč
na první nákup

Zaregistrujte se u nás a jako bonus dostanete 100 Kč poukaz na první nákup.

Doprava zdarma
od 2500 Kč

Při objednávce alespoň za 2500 Kč máte dopravu po celé České republice zdarma.

Věrnostní
program

Odměníme Vás za věrnost. Za opakované nákupy můžete získat trvalou slevu až 12 %.