Šumivá vína

Itálie patří mezi velmoci v produkci šumivých vín. První zmínka o produkci šumivého vína v Itálii pochází z 2. poloviny 16. století. Zásadním přelomem pro rozšíření výroby byl rok 1895, kdy byla vyvinuta metoda Martinotti-Charmat, tedy druhotného kvašení v nerezových tancích. Ta je nákladově výrazně úspornější, než tradiční metoda druhotného kvašení v láhvi a hodí se pro výrobu šumivých vín z aromatických odrůd. Dnes se tímto způsobem lahvuje třeba většina vín Prosecco nebo Asti. Na začátku 20. století se pak začal v Itálii používat výraz „spumante“. Ten označuje klasické šumivé víno s vyšším tlakem v lahvi a perlením a s alkoholem minimálně kolem 9 %, zatímco „frizzante“ je „jemně perlivé víno“ s alkoholem 4 – 6 %.

Prosecco

Prosecco je poslední dekádu absolutní hit ve světě vína. Dle různých statistik Prosecco v celosvětových prodejích už předstihlo jiné kultovní bublinky z Francie – tedy Champagne. Podle nedávno zveřejněných odhadů do konce roku 2020 naroste množství prodaného Prosecca na 412 milionů lahví ročně. Proč je Prosecco tak oblíbené? Prosecco je svým svěžím, lehkým a příjemně ovocným charakterem ideální pro každodenní popíjení, velmi dobře se hodí třeba jako aperitiv. Vína mají typicky aroma a chuť bílých jarních květin, citrusových plodů, meruněk, zelených jablek a hrušek. Prosecco se doporučuje konzumovat jako mladé.

Franciacorta

Franciacorta je typický reprezentant šumivého vína vyráběného tzv. tradiční metodou druhotného kvašení v láhvi. Čekejte tak výrazně odlišný styl, než je tomu například u Prosecca. V chuti ovocné tóny často doplňuje jemná krémovost, tóny briošky nebo toustu. Vína z této kategorie bývají plnější v ústech. Stylem jsou vína více do sucha, než je tomu u Prosecca.  Moderní historie vín Franciacorta začala zhruba v polovině 20. století, kdy se vinaři v Lombardii v okolí jezera Iseo začali ve větší míře věnovat produkci špičkových šumivých vín. V roce 1967 získala vína Franciacorta oficiální apelační označení DOC (nejprestižnější označení DOCG pak v roce 1995). Zdaleka nejrozšířenější odrůdou na vinicích Franciacorta je Chardonnay, které pokrývá zhruba 80 % výsadby. Pinot noir tvoří kolem 15 % a pouze malá část tak zbývá na odrůdu Pinot Bianco.

Lambrusco

Vína Lambrusco mají celkem unikátní pozici, temně červených šumivých vín se na světě totiž příliš nevyrábí. Doma jsou vína Lambrusco ve střední Itálii, konkrétně v regionu Emilia Romagna. Ačkoliv dnes je některými kvalita těchto vín zpochybňována, protože v druhé polovině 20. století světové trhy zaplavila levná Lambrusca nevalné kvality, historicky patří Lambrusco mezi tradiční a velmi uznávaná vína Itálie. Víno, které si vychutnávali již staří Římané, patřilo ve 14. století mezi vůbec nejprestižnějších vína.

Lambrusco se lahvuje v rámci několika DOC oblastí, mezi ty nejvýznamnější patří Salamino di Santa Croce DOC, Reggiano DOC, Lambrusco di Sorbara DOC, Lambrusco di Modena DOC nebo Lambrusco Grasparossa di Castelvetro DOC. Lambrusco může být víno suché i úplně sladké. Na etiketě se řiďte podle identifikace:

  • Suché (secco)
  • Polosuché/polosladké (amabile)
  • Sladké (dolce)

Typickým znakem Lambrusca je vždy vyšší kyselina. Lambrusco je také víno, které je oblíbené díky širokému uplatnění v gastronomii. Lze ho dobře párovat s typickými italskými uzeninami, těstovinami s masem, krémovým risottem s houbami nebo v případě sladších variant vína třeba i s dezerty.

 

 

Více informací ↓ Méně informací ↑
Řadit podle:

Jak se vyrábí šumivé víno v Itálii?

Metodo Classico (tradiční metoda): Při této metodě základní víno kvasí v tanku, v betonové nádobě nebo v dřevěném sudu. Druhotná fermentace pak probíhá v láhvi uzavřené korunkou. Šumivá vína následně zrají po dobu 1–3 let na kalech. Nejznámějšími italskými apelacemi, kde se používá tradiční metoda jsou Franciacorta DOCG, Trento DOC a Alta Langa DOCG. Tradiční metodu ale používají vinaři napříč regiony v Itálii.

Tanková metoda (nebo také metoda Charmat): Oproti Metodo Classico probíhá v tomto případě první i druhá fermentace v nerezovám tanku. Ten je hermeticky uzavřen, takže při druhotném kvašení zachycuje přírodní CO2. Někteří lidé se domnívají, že jde o podřadnou metodu ve srovnání s Metodo Classico, ale ve skutečnosti prostě slouží jinému účelu. Takto vyprodukovaná šumivá vína si zachovávají primární ovocnou aromatiku, jsou lehčí a přímočará. Touto metodou vzniká drtivá většina šumivého vína Prosecco, včetně nejprestižnějších apelací Asolo DOCG a Conegliano-Valdobbiadene Superiore DOCG.

Metoda Ancestrale: Touto metodou dnes vznikají některá vína, včetně vín Prosecco Sui Lieviti. Jde o stejný proces výroby vína, jakým vznikají oblíbené Pét-naty, tedy vína „ s kaly“, vína nefiltrovaná, lehce zakaleného vzhledu. Během procesu prvního kvašení, kdy se z moštu stává víno se víno stočí do lahví. Pak se uzavře korunkovým uzávěrem a dokvasí v láhvi. Má tedy menší tlak a jemné perlení.

300+
různých vín

Vybíráme to nejlepší z Itálie a všechna vína pečlivě ochutnáváme. V současnosti zastupujeme více než 50 vinařství.

Sleva 100 Kč
na první nákup

Zaregistrujte se u nás a jako bonus dostanete 100 Kč poukaz na první nákup.

Doprava zdarma
od 2500 Kč

Při objednávce alespoň za 2500 Kč máte dopravu po celé České republice zdarma.

Věrnostní
program

Odměníme Vás za věrnost. Za opakované nákupy můžete získat trvalou slevu až 12 %.