Syrah

Celosvětově patří se 190 000 hektary vinic mezi nejvíce rozšířené odrůdy a pod názvem Shiraz se dokonce stala vlajkovou lodí vinařské Austrálie. Syrah se skvěle hodí pro čistě odrůdová vína, ale často také končí v cuvée s dalšími francouzskými odrůdami.

Syrah je stará původní francouzská odrůda, která vznikla křížením odrůd Dureza a Mondeuse Blanche. V Iránu sice existuje město s názvem Shiraz (synonymum pro odrůdu), ale genetické analýzy vyvrátily teorie o exotickém původu této odrůdy, která je doma v jižní Francii. Dnes je nejvíce spojována s víny v oblasti Severní Rhôny, kde je hlavní odrůdou pro červená vína a kde září v apelacích jako Côte-Rôtie, Crozes-Hermitage nebo Hermitage. Na Jižní Rhôně pak společně s odrůdou Grenache tvoří 85 % všech vinic. Syrah najdete ve většině slavných vín zdejších apelací v čele s Chateauneuf-du-Pape, Gigondas nebo Vacqueyras.

Druhý domov má dnes Syrah v Austrálii. V 90. letech 20. století roste mezi vinaři po celém světě zájem o odrůdu Syrah ruku v ruce s tím, jak se začíná diskutovat otázka globálního oteplování a změny klimatických podmínek v některých vinařských regionech. Syrah je odrůda, která velmi dobře snáší vyšší teploty a mezi teplomilnými francouzskými odrůdami je hvězdou. Poslední dekády se tedy výsadby této odrůdy celosvětově zvyšují. Dnes je tedy Syrah vysazen ve větší míře třeba v Kalifornii, Jihoafrické republice, na Novém Zélandu, v Chile, v Argentině, ale také v Itálii nebo třeba Maďarsku.

Jak chutnají vína odrůdy Syrah?

Pro vína odrůdy Syrah je typická hluboká intenzivní barva ve skleničce. Vzhledem k tomu, že mají bobule Syrahu silné slupky, ve vínech většinou najdete i výraznější třísloviny. Paleta aromatických tónů připomíná zejména tmavé peckové ovoce, ale také černý pepř, fialku nebo tóny lékořice a lučních bylin. U vín z Nového světa často najdete také tóny čokolády nebo výraznější stopu ušlechtilého dřeva. Ta nejlepší vína odrůdy Syrah mají dobrý potenciál zrát v čase a hodí se i k delší archivaci na deset a více let.

Jak si vychutnat Syrah?

Vína podávejte mírně nachlazená na 14 až 16 °C, do větších sklenic na červené víno. Před konzumací láhev otevřete alespoň hodinu předem.  Použijte vyšší sklenici s velkým objemem, se zúženým zakončením, tvarově odpovídající sklenicím na Bordeaux vína.

Vína odrůdy Syrah se skvěle hodí k výraznějším pokrmům s červeným masem, se zvěřinou, ke kachnímu masu, ale dobře doprovodí i některá jídla Středomořské kuchyně nebo starší sýry. Jsou skvělým parťákem ke grilování, ke grilovaným klobáskám nebo hovězímu steaku.

 

Více informací ↓ Méně informací ↑
Řadit podle:

300+
různých vín

Vybíráme to nejlepší z Itálie a všechna vína pečlivě ochutnáváme. V současnosti zastupujeme více než 50 vinařství.

Sleva 100 Kč
na první nákup

Zaregistrujte se u nás a jako bonus dostanete 100 Kč poukaz na první nákup.

Doprava zdarma
od 6 lahví

Při objednání alespoň 6 lahví máte dopravu po celé České republice zdarma.

Věrnostní
program

Odměníme Vás za věrnost. Za opakované nákupy můžete získat trvalou slevu až 12 %.