Syrah

Původ odrůdy Syrah byl předmětem mnoha debat a hypotéz, spekulovalo se o Syrakusách na Sicílii či starověké Persii (Shiraz je totiž její nejčastější synonymum, především v Austrálii), zatímco réva rodu Vitis allobrogica byla již starými Římany považována za jednu z nejlepších pro výrobu kvalitních vín v oblasti Rhôny, o čemž ostatně svědčí i pozdější sláva vína původem z této oblasti, zejména toho, které se urodilo na prudkých svazích kopce Hermitage. Testy DNA, které v roce 1998 provedly university Davis v Kalifornii a Montpellier ve Francii však prokázaly, že Syrah je ve skutečnosti potomkem dvou odrůd z jihovýchodní Francie: Dureza a Mondeuse Blanche.

Syrah je v současné době jednou z nejušlechtilejších a nejelegantnějších modrých odrůd vůbec. Je také pátým nejvíce vysazovaným kultivarem pro výrobu červených vín na světě, kde se pěstuje na ploše o celkové výměře 137000 ha. Miluje teplo, a proto se v severních vinohradnických oblastech nevysazuje. Kromě jižní Francie a Austrálie se jí daří i ve švýcarském regionu Valais a také v Itálii, kam se roku 1899 dostala z Francie do oblasti Piemontu. Dnes se její výsadba zvyšuje geometrickou řadou především v Toskánsku, a to zejména na jihu v okolí města Cortony, a také v regionu Lazio a na Sicílii.

(Syn.: Shiraz, Scyras, Petite Syrah, Sirah, Syra, Sirac, Balsamina, Hermitage, Hignin Noir, Candive, Entournerein, Serène, Sereine, Antourenein Noir, Marsanne Noir...).

Více informací ↓ Méně informací ↑
Řadit podle:

300+
různých vín

Vybíráme to nejlepší z Itálie a všechna vína pečlivě ochutnáváme. V současnosti zastupujeme více než 50 vinařství.

Sleva 100 Kč
na první nákup

Zaregistrujte se u nás a jako bonus dostanete 100 Kč poukaz na první nákup.

Doprava zdarma
od 6 lahví

Při objednání alespoň 6 lahví máte dopravu po celé České republice zdarma.

Věrnostní
program

Odměníme Vás za věrnost. Za opakované nákupy můžete získat trvalou slevu až 12 %.