Cortese (Gavi)

Gavi je spolu s víny Roero Arneis asi nejvýraznějším bílým vínem Piemontu. Vína pocházejí z vinařské oblasti o rozloze zhruba 1200 ha rozkládající se kolem stejnojmenného města. Odrůdově je to s Gavi jednoduché, Gavi je 100% tvořeno odrůdou Cortese. Od roku 1998 má Gavi status DOCG vín.

Gavi si užilo období slávy v 60. a 70. letech minulého století, kdy zdejší vína patřila k nejvyhledávanějším bílým vínům Itálie, v 80. letech pak v důsledku nadprodukce přišel pokles kvality a zájmu konzumentů.  Začátek 21. století ale pro Gavi a Cortese představuje návrat na výsluní popularity. Může za to změna přístupu k výrobě zdejších vín a některá nová vinařství, která v regionu vznikla. Novou vlnu a špičkovou kvalitu reprezentuje i Castello di Tassarolo. 

Jak chutná víno Gavi?

Vína Gavi jsou typicky šťavnatá, s vyšší kyselinou, disponují příjemnou ovocností, s tóny bílých peckovin, mineralitou a ta nejlepší mají potenciál vyzrávat v čase. Někdy se ve vínech objevuje typický mandlový tón.

Většinu vín Gavi je dobré vypít v mladém stavu během několika let od nalahvování. Ta nejlepší vína ze špičkových vinařství pak mají potenciál zrát v čase i deset let. Vína Gavi podávejte dobře podchlazená, ideálně na deset stupňů Celsia. Klasicky si je nejlépe vychutnáte v menší sklenici na bílé víno, pokud jde o Gavi, které zrálo v dubových sudech, můžete zvolit i větší širokou sklenici.

Díky kyselosti se vína Gavi skvěle párují s různými druhy pokrmů. V Itálii se tradičně podávají s předkrmy a lehčími pokrmy na bázi zeleniny. Skvěle se hodí k mnoha druhům sýrů, ale také k rybám nebo mořským plodům. Vzhledem k delikátnímu charakteru vína volte jednodušší a nepříliš výrazné kombinace.

Více informací ↓ Méně informací ↑
Řadit podle:

300+
různých vín

Vybíráme to nejlepší z Itálie a všechna vína pečlivě ochutnáváme. V současnosti zastupujeme více než 50 vinařství.

Sleva 100 Kč
na první nákup

Zaregistrujte se u nás a jako bonus dostanete 100 Kč poukaz na první nákup.

Doprava zdarma
od 6 lahví

Při objednání alespoň 6 lahví máte dopravu po celé České republice zdarma.

Věrnostní
program

Odměníme Vás za věrnost. Za opakované nákupy můžete získat trvalou slevu až 12 %.