Cortese (Gavi)

Gavi je spolu s víny Roero Arneis asi nejvýraznějším bílým vínem Piemontu. Vína pocházejí z vinařské oblasti o rozloze zhruba 1200 ha rozkládající se kolem stejnojmenného města. Odrůdově je to s Gavi jednoduché, Gavi je 100% tvořeno odrůdou Cortese. Od roku 1998 má Gavi status DOCG vín.

Gavi si užilo období slávy v 60. a 70. letech minulého století, kdy zdejší vína patřila k nejvyhledávanějším bílým vínům Itálie, v 80. letech pak v důsledku nadprodukce přišel pokles kvality a zájmu konzumentů.  Začátek 21. století ale pro Gavi a Cortese představuje návrat na výsluní popularity. Může za to změna přístupu k výrobě zdejších vín a některá nová vinařství, která v regionu vznikla. Novou vlnu a špičkovou kvalitu reprezentuje i Castello di Tassarolo. 

Jak chutná víno Gavi?

Vína Gavi jsou typicky šťavnatá, s vyšší kyselinou, disponují příjemnou ovocností, s tóny bílých peckovin, mineralitou a ta nejlepší mají potenciál vyzrávat v čase. Někdy se ve vínech objevuje typický mandlový tón.

Většinu vín Gavi je dobré vypít v mladém stavu během několika let od nalahvování. Ta nejlepší vína ze špičkových vinařství pak mají potenciál zrát v čase i deset let. Vína Gavi podávejte dobře podchlazená, ideálně na deset stupňů Celsia. Klasicky si je nejlépe vychutnáte v menší sklenici na bílé víno, pokud jde o Gavi, které zrálo v dubových sudech, můžete zvolit i větší širokou sklenici.

Díky kyselosti se vína Gavi skvěle párují s různými druhy pokrmů. V Itálii se tradičně podávají s předkrmy a lehčími pokrmy na bázi zeleniny. Skvěle se hodí k mnoha druhům sýrů, ale také k rybám nebo mořským plodům. Vzhledem k delikátnímu charakteru vína volte jednodušší a nepříliš výrazné kombinace.

Více informací ↓ Méně informací ↑
Řadit podle:

300+
různých vín

Vybíráme to nejlepší z Itálie a všechna vína pečlivě ochutnáváme. V současnosti zastupujeme více než 50 vinařství.

Sleva 100 Kč
na první nákup

Zaregistrujte se u nás a jako bonus dostanete 100 Kč poukaz na první nákup.

Doprava zdarma
od 2500 Kč

Při objednávce alespoň za 2500 Kč máte dopravu po celé České republice zdarma.

Věrnostní
program

Odměníme Vás za věrnost. Za opakované nákupy můžete získat trvalou slevu až 12 %.