Sauvignon blanc

Původ odrůdy Sauvignon blanc do dnešního dne není úplně znám. Odrůda pochází z Francie, jen se vedou debaty o tom, jestli je doma v Bordeaux nebo v údolí Loiry. Z Francie se Sauvignon blanc rozšířil do dalších evropských vinařských zemí Evropy a na další kontinenty. Sauvignon blanc patří mezi nejoblíbenější bílé odrůdy světa a své výrazné zastoupení má i v Itálii.  

Podle OIV Sauvignon blanc najdete celosvětově na 123 000 hektarech vinic a tato plocha se neustále zvyšuje. Za současnou mezinárodní popularitou Sauvignonu blanc stojí kromě tradičních vín z údolí Loiry nebo Bordeaux zejména vinaři z Nového Zélandu. Ti poslední dvě dekády doslova zaplavili mezinárodní trhy svou nezaměnitelnou, hutnou a koncentrovanou verzí Sauvignonu.

V Itálii se Sauvignon blanc pěstuje zejména na severu země v regionech Jižní Tyrolsko a Friuli. Zdejší vína jsou vybavena typickou výraznou odrůdovou aromatickou připomínající broskve, meruňky nebo černorybízový list. Zrání vín většinou probíhá v nerezových tancích. Poznávacím znakem vín Sauvignon blanc bývá kromě výrazného aromatického profilu také vyšší kyselina.

Rostoucí výsadby Sauvignonu blanc pak zaznamenává také slavné Toskánsko, kde odrůda často končí v cuvée s odrůdami Vermentino nebo Trebbiano. Spolu s odrůdami Chardonnay a Ryzlink rýnský je odrůda Sauvignon blanc považována za největší bílé odrůdy světa.

Více informací ↓ Méně informací ↑
Řadit podle:

300+
různých vín

Vybíráme to nejlepší z Itálie a všechna vína pečlivě ochutnáváme. V současnosti zastupujeme více než 50 vinařství.

Sleva 100 Kč
na první nákup

Zaregistrujte se u nás a jako bonus dostanete 100 Kč poukaz na první nákup.

Doprava zdarma
od 6 lahví

Při objednání alespoň 6 lahví máte dopravu po celé České republice zdarma.

Věrnostní
program

Odměníme Vás za věrnost. Za opakované nákupy můžete získat trvalou slevu až 12 %.