Sauvignon blanc

Původ odrůdy Sauvignon blanc do dnešního dne není úplně znám. Odrůda pochází z Francie, jen se vedou debaty o tom, jestli je doma v Bordeaux nebo v údolí Loiry. Z Francie se Sauvignon blanc rozšířil do dalších evropských vinařských zemí Evropy a na další kontinenty. Sauvignon blanc patří mezi nejoblíbenější bílé odrůdy světa a své výrazné zastoupení má i v Itálii.  

Podle OIV Sauvignon blanc najdete celosvětově na 123 000 hektarech vinic a tato plocha se neustále zvyšuje. Za současnou mezinárodní popularitou Sauvignonu blanc stojí kromě tradičních vín z údolí Loiry nebo Bordeaux zejména vinaři z Nového Zélandu. Ti poslední dvě dekády doslova zaplavili mezinárodní trhy svou nezaměnitelnou, hutnou a koncentrovanou verzí Sauvignonu.

V Itálii se Sauvignon blanc pěstuje zejména na severu země v regionech Jižní Tyrolsko a Friuli. Zdejší vína jsou vybavena typickou výraznou odrůdovou aromatickou připomínající broskve, meruňky nebo černorybízový list. Zrání vín většinou probíhá v nerezových tancích. Poznávacím znakem vín Sauvignon blanc bývá kromě výrazného aromatického profilu také vyšší kyselina.

Rostoucí výsadby Sauvignonu blanc pak zaznamenává také slavné Toskánsko, kde odrůda často končí v cuvée s odrůdami Vermentino nebo Trebbiano. Spolu s odrůdami Chardonnay a Ryzlink rýnský je odrůda Sauvignon blanc považována za největší bílé odrůdy světa.

Více informací ↓ Méně informací ↑
Řadit podle:

300+
různých vín

Vybíráme to nejlepší z Itálie a všechna vína pečlivě ochutnáváme. V současnosti zastupujeme více než 50 vinařství.

Sleva 100 Kč
na první nákup

Zaregistrujte se u nás a jako bonus dostanete 100 Kč poukaz na první nákup.

Doprava zdarma
od 2500 Kč

Při objednávce alespoň za 2500 Kč máte dopravu po celé České republice zdarma.

Věrnostní
program

Odměníme Vás za věrnost. Za opakované nákupy můžete získat trvalou slevu až 12 %.