Sauvignon Friuli Colli Orientali DOC 2022
Tip
sommeliera
"Tento báječný svěží Sauvignon blanc podávejte dobře vychlazený. Víno se hodí k předkrmům, ale také ke krevetám, lososovi nebo jiným mořským rybám. Vynikající je také skvělé s krémovými polévkami."

La Tunella

Sauvignon Friuli Colli Orientali DOC 2022

James Suckling 91 / 100

0,75 l

430 Kč s DPH
+
Skladem více než 10 ks
Zrání
v nerezových tancích
Potenciál vína
s potenciálem 2 až 5 let
Obsah alkoholu
13 %
Odrůda
Sauvignon Blanc

Odrůda Sauvignon blanc, původně pocházející z Bordeaux, našla ve Friuli ideální podmínky pro pěstování. Barva vína je slámově žlutá, s jemnými zelenými odlesky. Ve vůni najdete elegantní a vyváženou kombinaci šalvěje, akátu a peckového ovoce. V ústech je víno krásně svěží s tóny čerstvých citrusů, bílé broskve  a příjemnou kyselinou.

Druh vína: suché

Barva vína: bílé víno

Oblast: Friuli

Ideální teplota: 8  - 10 °C

Vinice: Víno pochází z vlastních vinic vinařství La Tunella. Zdejší podmínky přejí produkci bílých vín. Půda je tvořena opukou a pískovcem a je také známá jako „ponca“. Typicky se nachází v kopcovitých vinicích zóny Friuli Orientale. Réva je vedena metodou French Guyot a hustota výsadby dosahuje 4 500 rostlin na hektar. Sklizeň probíhá ručně v prvním zářijovém týdnu.  

Sklep: Hrozny jsou sklizeny ve správném stupni zralosti, odstopkované a šetrně lisované. Získaný mošt se poté nechá staticky za studena usadit a fermentace se provádí prostřednictvím vlastních selektovaných kvasinek. Kvašení probíhá v nerezových tancích za kontrolované teploty 16 °C po dobu přibližně 30 až 40 dnů. Zrání pokračuje v nerezových tancích, ve kterých se provádí také pravidelné promíchávání kvasnic (battonage). Po dlouhém procesu zrání sur-lie se víno v únoru plní do lahví.  

Kdy vypít: 2023 - 2026

Doporučení v gastronomii: Předkrmy z mořských plodů, rizoto a špagety s rajčaty a bazalkou.

...

La Tunella

Velmi uznávané rodinné vinařství z Friuli, jehož historie začala před více než 50 lety. Spolu se svou matkou dnes vinařství vedou bratři Massimo a Marco Zorzettigové. La Tunella disponuje 70 hektary vlastních vinic, vysazených na typické kombinaci pískovce a slínu, které se zde říká „ponca“. Ze 70 % jsou vysazeny bílé odrůdy jako Sauvignon Blanc, Pinot Grigio, Friulano, Ribolla Gialla a Malvasia. Z červených odrůd se vinařství zaměřuje zejména na místní odrůdy Refosco del Peduncolo Rosso, Schiopettino a Pignolo. Bílá vína jsou většinou zpracovávána v nerezových tancích, pro zrání červených se používají francouzské dubové sudy. Legendární jsou jejich cuvée – bílé Biancosesto a červené L'Arcione. La Tunella reprezentuje tradiční přístup a odrůdy regionu Colli Orientali del Friuli, kvalitou vín se řadí k absolutní špičce.

Tip
sommeliera
"Tento báječný svěží Sauvignon blanc podávejte dobře vychlazený. Víno se hodí k předkrmům, ale také ke krevetám, lososovi nebo jiným mořským rybám. Vynikající je také skvělé s krémovými polévkami."

Ohodnoťte tento produkt

Podobné produkty

300+
různých vín

Vybíráme to nejlepší z Itálie a všechna vína pečlivě ochutnáváme. V současnosti zastupujeme více než 50 vinařství.

Sleva 100 Kč
na první nákup

Zaregistrujte se u nás a jako bonus dostanete 100 Kč poukaz na první nákup.

Doprava zdarma
od 2500 Kč

Při objednávce alespoň za 2500 Kč máte dopravu po celé České republice zdarma.

Věrnostní
program

Odměníme Vás za věrnost. Za opakované nákupy můžete získat trvalou slevu až 12 %.