Pinot Grigio Friuli Colli Orientali DOC 2020
Tip
sommeliera
Odrůda Pinot Gris vznikla pravděpodobně v Burgundsku, jako kříženec odrůdy Pinot noir. Do Itálie se dostala na přelomu 18. a 19. století. Celosvětově se dnes odrůda Pinot Gris pěstuje na 60 000 hektarech vinic, z nichž 43 % najdete právě v Itálii.

La Tunella

Pinot Grigio Friuli Colli Orientali DOC 2020

0,75 l

410 Kč s DPH
+
Skladem více než 10 ks
Zrání
v nerezových tancích
Potenciál vína
s potenciálem 2 až 5 let
Obsah alkoholu
13 %
Odrůda
Pinot Grigio

Hodně zábavné a delikátně rafinované Pinot Grigio. Ve vůni s tóny čerstvého tropického ovoce a citrusů, nechybí jemné aroma akátového květu. Doslova radost pít! Chuť je kulatá a šťavnatá, exotické ovoce a bílé peckoviny doplňuje příjemná mineralita v závěru.  

Druh vína: suché

Barva vína: bílé víno

Oblast: Friuli

Ideální teplota: 8  - 10 °C

Vinice: Víno pochází z vlastních vinic vinařství La Tunella. Zdejší podmínky přejí produkci bílých vín. Půda je tvořena opukou a pískovcem a je také známá jako „ponca“. Typicky se nachází v kopcovitých vinicích zóny Friuli Orientale. Réva je vedena metodou French Guyot a hustota výsadby dosahuje 4 500 rostlin na hektar. Sklizeň probíhá ručně v prvním zářijovém týdnu.  

Sklep: Hrozny jsou sklizeny ve správném stupni zralosti, odstopkované a šetrně lisované. Získaný mošt se poté nechá staticky za studena usadit a fermentace se provádí prostřednictvím vlastních selektovaných kvasinek. Kvašení probíhá v nerezových tancích za kontrolované teploty 16 °C po dobu přibližně 30 až 40 dnů. Zrání pokračuje v nerezových tancích, ve kterých se provádí také pravidelné promíchávání kvasnic (battonage). Po dlouhém procesu zrání sur-lie se víno v únoru plní do lahví.  

Kdy vypít: 2021 - 2024

Doporučení v gastronomii: studené předkrmy, parmská šunka, k rybám a bílému masu.

Přečtěte si na našem blogu: Pinot Grigio: Francouzská odrůda našla nový domov v severní Itálii

...

La Tunella

Velmi uznávané rodinné vinařství z Friuli, jehož historie začala před více než 50 lety. Spolu se svou matkou dnes vinařství vedou bratři Massimo a Marco Zorzettigové. La Tunella disponuje 70 hektary vlastních vinic, vysazených na typické kombinaci pískovce a slínu, které se zde říká „ponca“. Ze 70 % jsou vysazeny bílé odrůdy jako Sauvignon Blanc, Pinot Grigio, Friulano, Ribolla Gialla a Malvasia. Z červených odrůd se vinařství zaměřuje zejména na místní odrůdy Refosco del Peduncolo Rosso, Schiopettino a Pignolo. Bílá vína jsou většinou zpracovávána v nerezových tancích, pro zrání červených se používají francouzské dubové sudy. Legendární jsou jejich cuvée – bílé Biancosesto a červené L'Arcione. La Tunella reprezentuje tradiční přístup a odrůdy regionu Colli Orientali del Friuli, kvalitou vín se řadí k absolutní špičce.

Tip
sommeliera
Odrůda Pinot Gris vznikla pravděpodobně v Burgundsku, jako kříženec odrůdy Pinot noir. Do Itálie se dostala na přelomu 18. a 19. století. Celosvětově se dnes odrůda Pinot Gris pěstuje na 60 000 hektarech vinic, z nichž 43 % najdete právě v Itálii.

Ohodnoťte tento produkt

Podobné produkty

Další vína z vinařství

300+
různých vín

Vybíráme to nejlepší z Itálie a všechna vína pečlivě ochutnáváme. V současnosti zastupujeme více než 50 vinařství.

Sleva 100 Kč
na první nákup

Zaregistrujte se u nás a jako bonus dostanete 100 Kč poukaz na první nákup.

Doprava zdarma
od 6 lahví

Při objednání alespoň 6 lahví máte dopravu po celé České republice zdarma.

Věrnostní
program

Odměníme Vás za věrnost. Za opakované nákupy můžete získat trvalou slevu až 12 %.