Pinot Grigio Friuli Colli Orientali DOC 2022
Tip
sommeliera
Odrůda Pinot Gris vznikla pravděpodobně v Burgundsku, jako kříženec odrůdy Pinot noir. Do Itálie se dostala na přelomu 18. a 19. století. Celosvětově se dnes odrůda Pinot Gris pěstuje na 60 000 hektarech vinic, z nichž 43 % najdete právě v Itálii.

La Tunella

Pinot Grigio Friuli Colli Orientali DOC 2022

0,75 l

430 Kč s DPH
+
Skladem více než 10 ks
Zrání
v nerezových tancích
Potenciál vína
s potenciálem 2 až 5 let
Obsah alkoholu
13 %
Odrůda
Pinot Grigio

Hodně zábavné a delikátně rafinované Pinot Grigio. Ve vůni s tóny čerstvého tropického ovoce a citrusů, nechybí jemné aroma akátového květu. Doslova radost pít! Chuť je kulatá a šťavnatá, exotické ovoce a bílé peckoviny doplňuje příjemná mineralita v závěru.  

Druh vína: suché

Barva vína: bílé víno

Oblast: Friuli

Ideální teplota: 8  - 10 °C

Vinice: Víno pochází z vlastních vinic vinařství La Tunella. Zdejší podmínky přejí produkci bílých vín. Půda je tvořena opukou a pískovcem a je také známá jako „ponca“. Typicky se nachází v kopcovitých vinicích zóny Friuli Orientale. Réva je vedena metodou French Guyot a hustota výsadby dosahuje 4 500 rostlin na hektar. Sklizeň probíhá ručně v prvním zářijovém týdnu.  

Sklep: Hrozny jsou sklizeny ve správném stupni zralosti, odstopkované a šetrně lisované. Získaný mošt se poté nechá staticky za studena usadit a fermentace se provádí prostřednictvím vlastních selektovaných kvasinek. Kvašení probíhá v nerezových tancích za kontrolované teploty 16 °C po dobu přibližně 30 až 40 dnů. Zrání pokračuje v nerezových tancích, ve kterých se provádí také pravidelné promíchávání kvasnic (battonage). Po dlouhém procesu zrání sur-lie se víno v únoru plní do lahví.  

Kdy vypít: 2022 - 2026

Doporučení v gastronomii: studené předkrmy, parmská šunka, k rybám a bílému masu.

Přečtěte si na našem blogu: Pinot Grigio: Francouzská odrůda našla nový domov v severní Itálii

...

La Tunella

Velmi uznávané rodinné vinařství z Friuli, jehož historie začala před více než 50 lety. Spolu se svou matkou dnes vinařství vedou bratři Massimo a Marco Zorzettigové. La Tunella disponuje 70 hektary vlastních vinic, vysazených na typické kombinaci pískovce a slínu, které se zde říká „ponca“. Ze 70 % jsou vysazeny bílé odrůdy jako Sauvignon Blanc, Pinot Grigio, Friulano, Ribolla Gialla a Malvasia. Z červených odrůd se vinařství zaměřuje zejména na místní odrůdy Refosco del Peduncolo Rosso, Schiopettino a Pignolo. Bílá vína jsou většinou zpracovávána v nerezových tancích, pro zrání červených se používají francouzské dubové sudy. Legendární jsou jejich cuvée – bílé Biancosesto a červené L'Arcione. La Tunella reprezentuje tradiční přístup a odrůdy regionu Colli Orientali del Friuli, kvalitou vín se řadí k absolutní špičce.

Tip
sommeliera
Odrůda Pinot Gris vznikla pravděpodobně v Burgundsku, jako kříženec odrůdy Pinot noir. Do Itálie se dostala na přelomu 18. a 19. století. Celosvětově se dnes odrůda Pinot Gris pěstuje na 60 000 hektarech vinic, z nichž 43 % najdete právě v Itálii.

Ohodnoťte tento produkt

Podobné produkty

300+
různých vín

Vybíráme to nejlepší z Itálie a všechna vína pečlivě ochutnáváme. V současnosti zastupujeme více než 50 vinařství.

Sleva 100 Kč
na první nákup

Zaregistrujte se u nás a jako bonus dostanete 100 Kč poukaz na první nákup.

Doprava zdarma
od 2500 Kč

Při objednávce alespoň za 2500 Kč máte dopravu po celé České republice zdarma.

Věrnostní
program

Odměníme Vás za věrnost. Za opakované nákupy můžete získat trvalou slevu až 12 %.