"Biancosesto" Friuli Colli Orientali DOC 2019 Raritní víno
Tip
sommeliera
"Biancosesto je vlajková loď vinařství La Tunella. Víno se pravidelně objevuje v odborných titulech mezi nejlepšími bílými víny Itálie. Víno má potenciál zrát po dobu pěti až sedmi let."

La Tunella

"Biancosesto" Friuli Colli Orientali DOC 2019

Doctor wine 95 / 100 Veronelli 91 / 100

0,75 l

580 Kč s DPH
+
Skladem méně než 10 ks
Zrání
12 měsíců ve velkých sudech ze slavonského dubu
Potenciál vína
s potenciálem 2 až 5 let
Obsah alkoholu
13,5 %
Odrůda
Friulano, Ribolla Gialla

Biancosesto z vinařství La Tunella se často objevuje v různých žebříčcích mezi nejlepšími bílými víny Itálie. Jde o kombinaci 50 % Friulano a 50 % Ribolla Gialla. Víno zraje rok ve velkých sudech ze slavonského dubu, v kontaktu s kvasinkami. Barva tohoto vína je zlatavě žlutá, ve vůni je krásně vrstevnaté, s tóny meruňky, bílé broskve, jasmínového květu nebo jemné vanilky. V chuti pak neuvěřitelně jemné a komplexní zároveň. Působí krémovým dojmem, je svěží, vyvážené po všech stránkách a dlouhé. Doslova pohlazení po jazyku i po duši!

Druh vína: suché

Barva vína: bílé víno

Oblast: Friuli

Ideální teplota: 10  - 12 °C

Vinice: Víno pochází z vlastních vinic vinařství La Tunella. Jde o kombinaci odrůd Friulano a Ribola Gialla. Zdejší podmínky přejí produkci bílých vín. Půda je tvořena opukou a pískovcem a je také známá jako „ponca“. Typicky se nachází v kopcovitých vinicích zóny Friuli Orientale. Hustota výsadby dosahuje 5000 rostlin na hektar. Sklizeň probíhá druhý týden v září.  

Sklep: Hrozny se sklízejí ručně a po přivezení do vinařství procházejí procesem macerace za studena při 4 °C po dobu asi 36 hodin, poté jsou jemně lisovány. Získaný mošt se poté nechá staticky za studena usadit a doplní se selektovanými kvasinkami pocházejícími z vinic vinařství. Poté se nechává mošt pomalu kvasit v nerezových tancích při kontrolované teplotě. Následně víno leží ve velkých dubových sudech a provádí se battonage.

Kdy vypít: 2021 - 2026

Doporučení v gastronomii: Předkrmy s rybou, bílé maso, pečené ryby.

Přečtěte si na našem blogu: Refosco nebo Ribolla? Odrůdy a vína Friuli

...

La Tunella

Velmi uznávané rodinné vinařství z Friuli, jehož historie začala před více než 50 lety. Spolu se svou matkou dnes vinařství vedou bratři Massimo a Marco Zorzettigové. La Tunella disponuje 70 hektary vlastních vinic, vysazených na typické kombinaci pískovce a slínu, které se zde říká „ponca“. Ze 70 % jsou vysazeny bílé odrůdy jako Sauvignon Blanc, Pinot Grigio, Friulano, Ribolla Gialla a Malvasia. Z červených odrůd se vinařství zaměřuje zejména na místní odrůdy Refosco del Peduncolo Rosso, Schiopettino a Pignolo. Bílá vína jsou většinou zpracovávána v nerezových tancích, pro zrání červených se používají francouzské dubové sudy. Legendární jsou jejich cuvée – bílé Biancosesto a červené L'Arcione. La Tunella reprezentuje tradiční přístup a odrůdy regionu Colli Orientali del Friuli, kvalitou vín se řadí k absolutní špičce.

Tip
sommeliera
"Biancosesto je vlajková loď vinařství La Tunella. Víno se pravidelně objevuje v odborných titulech mezi nejlepšími bílými víny Itálie. Víno má potenciál zrát po dobu pěti až sedmi let."

Ohodnoťte tento produkt

Další vína z vinařství

300+
různých vín

Vybíráme to nejlepší z Itálie a všechna vína pečlivě ochutnáváme. V současnosti zastupujeme více než 50 vinařství.

Sleva 100 Kč
na první nákup

Zaregistrujte se u nás a jako bonus dostanete 100 Kč poukaz na první nákup.

Doprava zdarma
od 6 lahví

Při objednání alespoň 6 lahví máte dopravu po celé České republice zdarma.

Věrnostní
program

Odměníme Vás za věrnost. Za opakované nákupy můžete získat trvalou slevu až 12 %.