Bílá vína

Itálie nabízí širokou paletu kvalitních bílých vín. Mezi klasická bílá vína patří Gavi, Soave, Pinot Grigio, Vernaccia di San Gimignano nebo sicilské Catarratto. Italští vinaři pracují zejména s lokálními italskými odrůdami, ale v některých regionech se ve vinicích pracuje s mezinárodními odrůdami jako je Chardonnay, Sauvignon blanc, Pinot blanc nebo Riesling.

Mezi regiony, které jsou vyhlášené produkcí bílých vín, patří severoitalské Jižní Tyrolsko a pak region Friuli, u hranic se Slovinskem. V prvně jmenovaném vinaři produkují svěží bílá vína většinou vinifikovaná v nerezových tancích, z odrůd jako Pinot grigio, Sauvignon blanc, Pinot blanc, Gewürztraminer nebo Chardonnay. Ve Friuli vinaři nejčastěji používají místní odrůdy Friulano, Ribolla Gialla nebo Malvasia.

Region Benátsko je zdrojem lehčích bílých vín zejména z odrůd Pinot Grigio a Chardonnay. U jezera Lago di Garda vznikají zajímavá plnější minerální vína Lugana. Asi nejslavnějším bílým vínem Benátska je Soave, z vinařské oblasti na sever od města Verona. Nejlepší místní vína nesou označení Soave Classico, ta pochází z nejstarší zóny a z vinic na příkrých svazích. Tato vína jsou příjemně svěží, s tóny citrusových plodů a s výraznou minerální dochutí.

Nejznámějším bílým vínem severoitalského regionu Piemont je Gavi. Toto víno pochází z jasně vymezené oblasti a jeho základem je vždy odrůda Cortese. Gavi je vždy příjemně ovocné víno, s tóny peckového ovoce a citrusů. Má střední nebo nižší alkohol.

Toskánsko je známé především červenými víny, ale tento region má co nabídnout i milovníkům bílých vín. V první řadě je to víno Vernaccia di San Gimignano DOCG, pocházející z malé zóny poblíž Chianti Classico. Tato vína mají bohatou historii a byla velmi oblíbená již ve středověku. V pobřežních oblastech Toskánska pak vinaři často a rádi pracují s odrůdou Vermentino. Ta je ve větší míře vysazena i v Ligurii a především na Sardinii.

Ze Sicílie vyzkoušejte bílé víno z odrůd Grillo nebo Catarratto. Druhá jmenovaná odrůda je vůbec nejrozšířenější odrůdou na celém ostrově. V okolí sopky Etna pak na vysoce položených vinicích roste bílá odrůda Carricante a místní minerální vína Etna Bianco DOC typicky disponují vyšší kyselinou a výraznou mineralitou.

 

Kupte si bílé víno online na VinoDoc 

Internetový obchod VinoDoc vám nabízí všechny výhody klasické vinotéky a ještě mnohem víc. Máme široký výběr stovek vín z Itálie. Všechna vína jsou dostupná skladem a vy si je můžete objednat z pohodlí svého domova.  Kdykoli, v jakoukoliv hodinu a každý den. U nás můžete objevovat méně známá vína z menších apelací a zón nebo ochutnat největší klasiky od špičkových vinařství z Itálie. Všechna byla pečlivě vybrána naším sommeliérem, který vám velmi rád poradí s výběrem. Můžete se na něj obrátit emailem, přes chat nebo telefonicky. Objednaná vína vám doručíme během dvou pracovních dní, při objednání alespoň šesti lahví navíc zdarma.

Více informací ↓ Méně informací ↑
Řadit podle:

300+
různých vín

Vybíráme to nejlepší z Itálie a všechna vína pečlivě ochutnáváme. V současnosti zastupujeme více než 50 vinařství.

Sleva 100 Kč
na první nákup

Zaregistrujte se u nás a jako bonus dostanete 100 Kč poukaz na první nákup.

Doprava zdarma
od 2500 Kč

Při objednávce alespoň za 2500 Kč máte dopravu po celé České republice zdarma.

Věrnostní
program

Odměníme Vás za věrnost. Za opakované nákupy můžete získat trvalou slevu až 12 %.