Víno Barolo z Piemontu

Vína pochází z vinařské zóny, která se nachází přímo na jih od městečka Alba a řeky Tanaro, Barolo je nejslavnější víno Piemontu spadající do prestižní kategorie DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita). Víno je vždy tvořené ze 100 % odrůdou Nebbiolo.

Zdejší vína byla původně sladká, ale zhruba v polovině 19. století Savoyové nařídili změnu na suchý styl. Tento projekt realizoval francouzský enolog Louis Oudart, jehož zkušenosti s odrůdou Pinot Noir ho přesvědčily i o potenciálu Nebbiola. Apelace Barolo byla formalizována v roce 1966 a dnes její plocha dosahuje necelých 2000 hektarů. Zlomek vinic vysazených v Burgundsku, ale třikrát více, než mají vinaři v nedalekém Barbarescu.

V roce 1980 byl Barolo povýšeno do kategorie DOCG vín. Zdejší zóna je rozdělena do dvou odlišných typů půd, které se výrazně promítají i do stylu produkovaných vín. Prvním je tortonská písčitá opuka, která produkuje „jemnější“ styl vína a najdete ji ve vesnicích Barolo, La Morra, Verduno nebo části Castiglione Falletto. Druhým je starší helvétský pískovcový jíl, který propůjčuje vínům svalnatější styl. Jíl je možné nalézt ve vinohradech v Monforte d'Alba, Serralunga d'Alba, Diano d'Alba a dalších částech Castiglione Falletto. Klima je kontinentální, typicky s prodlouženým létem a podzimem, což umožňuje pozdně zrajícímu Nebbiolu dosáhnout dokonalé zralosti.

Pro vína Barolo je typická vyšší kyselina a vysoké třísloviny. Vlastnosti těchto vín je předurčují k dlouhému archivačnímu potenciálu i několik desítek let.

Doporučení tradicionalističtí výrobci:

Brezza, Marcarini, Ferdinando Principiano

Mezi vinaře s moderním přístupem k výrobě vín Barolo patří Claudio Alario, který svá výrazná vína vinifikuje čistě v barikových sudech.

Více informací ↓ Méně informací ↑
Řadit podle:

300+
různých vín

Vybíráme to nejlepší z Itálie a všechna vína pečlivě ochutnáváme. V současnosti zastupujeme více než 50 vinařství.

Sleva 100 Kč
na první nákup

Zaregistrujte se u nás a jako bonus dostanete 100 Kč poukaz na první nákup.

Doprava zdarma
od 2500 Kč

Při objednávce alespoň za 2500 Kč máte dopravu po celé České republice zdarma.

Věrnostní
program

Odměníme Vás za věrnost. Za opakované nákupy můžete získat trvalou slevu až 12 %.