Víno Barolo z Piemontu

Vína pochází z vinařské zóny, která se nachází přímo na jih od městečka Alba a řeky Tanaro, Barolo je nejslavnější víno Piemontu spadající do prestižní kategorie DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita). Víno je vždy tvořené ze 100 % odrůdou Nebbiolo.

Zdejší vína byla původně sladká, ale zhruba v polovině 19. století Savoyové nařídili změnu na suchý styl. Tento projekt realizoval francouzský enolog Louis Oudart, jehož zkušenosti s odrůdou Pinot Noir ho přesvědčily i o potenciálu Nebbiola. Apelace Barolo byla formalizována v roce 1966 a dnes její plocha dosahuje necelých 2000 hektarů. Zlomek vinic vysazených v Burgundsku, ale třikrát více, než mají vinaři v nedalekém Barbarescu.

V roce 1980 byl Barolo povýšeno do kategorie DOCG vín. Zdejší zóna je rozdělena do dvou odlišných typů půd, které se výrazně promítají i do stylu produkovaných vín. Prvním je tortonská písčitá opuka, která produkuje „jemnější“ styl vína a najdete ji ve vesnicích Barolo, La Morra, Verduno nebo části Castiglione Falletto. Druhým je starší helvétský pískovcový jíl, který propůjčuje vínům svalnatější styl. Jíl je možné nalézt ve vinohradech v Monforte d'Alba, Serralunga d'Alba, Diano d'Alba a dalších částech Castiglione Falletto. Klima je kontinentální, typicky s prodlouženým létem a podzimem, což umožňuje pozdně zrajícímu Nebbiolu dosáhnout dokonalé zralosti.

Pro vína Barolo je typická vyšší kyselina a vysoké třísloviny. Vlastnosti těchto vín je předurčují k dlouhému archivačnímu potenciálu i několik desítek let.

Doporučení tradicionalističtí výrobci:

Brezza, Marcarini, Ferdinando Principiano

Mezi vinaře s moderním přístupem k výrobě vín Barolo patří Claudio Alario, který svá výrazná vína vinifikuje čistě v barikových sudech.

Více informací ↓ Méně informací ↑
Řadit podle:

300+
různých vín

Vybíráme to nejlepší z Itálie a všechna vína pečlivě ochutnáváme. V současnosti zastupujeme více než 50 vinařství.

Sleva 100 Kč
na první nákup

Zaregistrujte se u nás a jako bonus dostanete 100 Kč poukaz na první nákup.

Doprava zdarma
od 6 lahví

Při objednání alespoň 6 lahví máte dopravu po celé České republice zdarma.

Věrnostní
program

Odměníme Vás za věrnost. Za opakované nákupy můžete získat trvalou slevu až 12 %.