Víno

Jak vybrat to správné víno?

Výběr vína se může zdát jako komplikovaná věc. Jak si vybrat dobré víno, když toho o víně tolik nevíte? Jaké je nejlepší červené víno? Které bílé víno se trefí do vašich chuťových pohárků? Bohužel na tyto otázky neexistuje jednoznačná odpověď, protože hodně důležité jsou osobní preference a chutě každé osoby. Existuje však několik jednoduchých triků, které výběr vína mohou usnadnit.

Pokud chcete vsadit na jistotu, je nejlepší zvolit některou z oblíbených mezinárodních odrůd ze známé vinařské oblasti. Odrůdy jako Chardonnay, Sauvignon blanc nebo Merlot, v případě italských odrůd pak zejména Pinot Grigio, Sangiovese, Primitivo nebo Montepulciano. Pro bílá vína jsou vyhlášené zejména oblasti jako Jižní Tyrolsko, Friuli nebo Kampánie, pro červená zase Piemont, Toskánsko nebo Apulie.

V případě, že hledáte levnější víno, ale s dobrou kvalitou, vybírejte v některých méně známých regionech. V případě Itálie to může být například Basilicata, Umbrie, případně Emilia – Romagna. Tyto regiony většinou žijí ve stínu slavnějších sousedů a místní vinaři tak dokáží vyprodukovat vína podobného stylu, z podobných odrůd, ale s nižší cenovkou. 

Jakou chuť vína preferujete? 

Víno se skládá ze tří hlavních chuťových bodů – sladké složky, kyselé a v případě červených vín také úroveň tříslovin (taninů). Taniny se nachází v slupkách modrých hroznů a peckách. Pokud si nejste jisti, co jsou třísloviny, pak je to chuť, kterou získáte, když necháte sáček čaje louhovoat příliš dlouho. 

Je důležité si uvědomit, že každé víno obsahuje různé poměry těchto složek. Pokud s vínem spíše začínáte, pak je dobré se vyhýbat červeným vínům s výraznými tříslovinami. V Itálii jde o odrůdy jako Nebbiolo, Sagrantino nebo Nerello Mascalese. Naopak velmi přístupná jsou v tomto ohledu vína odrůd jako Primitivo, Nero d Avola nebo Dolcetto

Pokud nemáte ve víně rádi výraznou kyselinu, zvolte víno spíše z teplejší vinařské oblasti. Mezi teplé vinařské regiony Itálie patří Apulie, Sicílie nebo Sardinie. Naopak svěží bílá i červená vína s vyšší kyselinou jsou typická pro severní regiony jako je Friuli, Jižní Tyrolsko nebo Piemont.  

Lehké vs tělnaté víno 

Tělo vína je bezesporu jednou z nejdůležitějších složek vína! Tělo vína nám říká to, jaký pocit víno vyvolává v ústech, jde o jakousi bohatost chuti vína. Tělo vína utváří několik složek, jako jsou intenzita chuti, obsah alkoholu, nebo struktura vína. Nejjednodušší cestou, jak odhadnout, zda bude konkrétní víno lehčí nebo plné a těžší v chuti, je podívat se na úroveň alkoholu. Ta může být dobrým vodítkem. 

Mezi nejplnější červená vína Itálie určitě patří velká vína z Toskánska, jako Brunello di Montalcino nebo Vino Nobile di Montepulciano. Velká vína z Piemontu nebo slavné benátské víno Amarone della Valpolicella

Nechte si poradit 

Dobrým vodítkem při výběru vína mohou být hodnocení zákazníků e-shopu u jednotlivých vín, i když tady samozřejmě platí, že individuální preference hodnotitele se nemusí setkat s těmi Vašimi. U řady vín proto uvádíme i bodové hodnocení od profesionálních hodnotitelů či kritiků. Ta jsou většinou spolehlivým vodítkem ohledně kvality vína. V neposlední řadě pak můžete využít chatovacího okna na našem e-shopu a nechat si na základě konkrétních preferencí doporučit to správné víno.  

Více informací ↓ Méně informací ↑
Řadit podle:

300+
různých vín

Vybíráme to nejlepší z Itálie a všechna vína pečlivě ochutnáváme. V současnosti zastupujeme více než 50 vinařství.

Sleva 100 Kč
na první nákup

Zaregistrujte se u nás a jako bonus dostanete 100 Kč poukaz na první nákup.

Doprava zdarma
od 2500 Kč

Při objednávce alespoň za 2500 Kč máte dopravu po celé České republice zdarma.

Věrnostní
program

Odměníme Vás za věrnost. Za opakované nákupy můžete získat trvalou slevu až 12 %.