Umani Ronchi získalo ocenění italské Vinařství roku

30. 10. 2023

Umani Ronchi získalo ocenění italské Vinařství roku

Vinařství Umani Ronchi získalo prestižní ocenění Vinařství roku Itálie. Toto ocenění bylo představeno během uvedení nového ročníku slavného průvodce Guida Vini d'Italia 2024, který publikuje redakce Gambero Rosso.


Ročenka každým rokem prezentuje ta nejzajímavější vína a vinařství Itálie. Umani Ronchi je historické rodinné vinařství působící v regionech Marche a Abruzzo, kde pracuje s lokálními odrůdami jako Verdicchio, Pecorino nebo Montepulciano.

"Ocenění nám udělalo velkou radost. Je to potvrzení toho, že jdeme správnou cestou, zároveň uznání naší historie a potvrzení pozice Umani Ronchi mezi velkými značkami italského vína. Ocenění přichází v roce, kdy uvádíme novinku v podobě vína Vecchie Vigne Historical, bílého vína, které uvolňujeme na trh po 5 letech zrání. Víno odráží naši vizi, která kombinuje, výzkum a touhu vyjádřit co nejvíce aspektů našeho terroiru a lokálních odrůd," okomentoval úspěch vinařství jeho ředitel Michele Bernetti.

Příběh vinařství Umani Ronchi se začal psát v roce 1957 a dnes patří mezi nejzajímavější producenty vinařského regionu Marche. Umani Ronchi disponuje vinicemi o rozloze 210 hektarů rozprostřených ve třech různých oblastech: Colline del Verdicchio, Conero a Abruzzo. V loňském roce vinařství dosáhlo významného milníku, kdy na celou svou hektarou plochu získalo organickou certifikaci.

Certifikace Equalitas Sustainibility Certification kromě organických postupů ve vinohradech a zachování biodiverzity řeší také uhlíkovou stopu a témata jako recyklovatelné obaly nebo využívání obnovitelných zdrojů ve všech fázích výroby a distribuce vín. Vinařství Umani Ronchi se díky nové certifikaci zařadilo mezi největší BIO vinařství střední Itálie.

Cumaro

Profilovou odrůdou vinařství Umani Ronchi je zejména bílé Verdicchio. Verdicchio patří bezesporu k nejzajímavějším bílým odrůdám Itálie. Pokud se odrůdě věnuje dostatečná péče ve vinici, vína z ní mohou být úžasná. Nespornou výhodou Verdicchia je jeho variabilita, používá se pro výrobu různých druhů vín, od suchých po sladká, od tichých po šumivá. Za nejlepší ale bývají označována suchá tichá vína, která mívají slušný archivační potenciál klidně i 10+ let. Verdicchio totiž mívá přirozeně vyšší kyselinu, která je základem archivace bílých vín. Název odrůdy Verdicchio [ver-dý-kio] je odvozen od barvy jejích hroznů, „verde“ se dá přeložit jako „zelený“.

Vína Umani Ronchi se prodávají ve více než 60 zemích a díky VinoDoc také v České republice. Vinařství Umani Ronchi je také jedním z 18 členů Institutu Grandi Marchi, spolku tradičních rodinných vinařství Itálie, který zahrnuje některé z nejprestižnějších italských vinařských značek, jako jsou Antinori, Ca' del Bosco, Tenuta San Guido-Sassicaia, Tasca d'Almerita, Donnafugata a další. Vinařství Umani Ronchi tak píše moderní historii italského vína.

Autor: Mikuláš Duda DipWSET