Marcarini – legenda piemontských vín v Praze

1

Wine & Degustation

01.03.2019

 

Vinařství Marcarini je jedním z nejprestižnějších vinařství v oblasti Piemontu. Výrobě vína se v obci La Morra věnuje rodina Marcarini po více než 180 let. Koncem ledna navštívil Prahu pan Andrea Marchetti, syn majitele a současně enolog vinařství, aby na řízené degustaci společnosti VinoDoc představil ve vertikální degustaci špičková vína své produkce.

Vinařství Marcarini sídlí v malém městečku La Morra, tedy ve velmi tradiční a historicky významné oblasti pro výrobu noblesních červených vín z apelace Barolo. Úcta k tradicím je od počátku filozofií rodiny Marcarini, která vlastní nejstarší sklep v La Morra, původem ze 14. století. V současné době vinařství obhospodařuje celkem 20 hektarů vinic. Většina z nich se nachází právě v katastru La Morra, výjimku tvoří pouze vinice pro bílé odrůdy. Vinice pro jejich Moscato d’Asti najdete v apelaci Barbaresco, vinice pro místní, autochtonní odrůdu Arneis potom v apelaci Roero.

Úcta k tradicím je patrná především ve vinifikaci, která se na výsledných vínech podepisuje. Zásadou vinařství Marcarini je totiž školení vín ve velkých slavonských dubových sudech o objemech 22–46 hektolitrů, díky kterým odráží vyráběná vína jak charakter dané odrůdy, tak odlišné klimatické podmínky jednotlivých ročníků. To platí především pro královskou odrůdu, kterou je pochopitelně Nebbiolo. K té zde přistupují ryze tradičním způsobem výroby, pro který je specifické ponoření matolinového klobouku a jeho následná macerace s moštem po dobu 45 dní za pozvolného kvašení. Výsledkem jsou vína s vyšším obsahem třísloviny, která je stabilizuje, proto nejsou čiřena ani filtrována a mají velký potenciál zrát v láhvi. Za zmínku určitě stojí i odrůdy Barbera, Dolcetto nebo Arneis, kterým tady věnují velkou péči, což ostatně potvrzuje i kvalita degustovaných vín.

Prvním a zároveň jediným bílým vínem večera bylo Roero Arneis v ročníku 2018. I přes svou mladost oplývalo víno příjemnou aromatikou, bohatou na tóny bílých květů, broskví a sladkého koření. Víno s plnějším tělem a pikantní nahořklou dochutí typickou pro Arneis, které bude skvěle fungovat především v gastronomii.

Prvním červeným vínem bylo Dolcetto Boschi di Berri 2017. Unikátní Dolcetto, pocházející z pravokořenné révy, tedy vinice osázené na konci 18. století, která přežila epidemii révokazu díky vysokému obsahu písku v půdě a zalesnění svahu. Víno s podmanivým aroma zralého červeného ovoce a jemným dotekem koření oplývalo díky vyšší kyselině velkou svěžestí, která v kombinaci s vyšším obsahem třísloviny poukazovala na Barberu ušlechtilého původu. Celková produkce 2 500 láhví je toho důkazem.

Po skvělém Dolcettu následovalo srovnání dvou vín v odlišných ročnících, a sice Barbera d’Alba „Ciabot Camerano“ 2017 a 2015. Obě vína vynikala intenzivním aroma zralého červeného ovoce s převažujícími podtóny vanilky, toustu a sladkého koření, tedy s patrným dotekem nového dřeva. „Barberu školíme v nových slavonských sudech, které jí dodají strukturu a aromaticky i chuťově podpoří vyšší kyselinu ve víně, kterou odrůda Barbera přirozeně má. Přibližně po deseti letech v nich dále školíme Barolo. Dřevo totiž po této době přestává propůjčovat vínu výrazný aromatický a chuťový vjem. Záměrně je tedy využíváme pro Nebbiolo, abychom ukázali skutečný charakter této odrůdy,“ komentuje obě Barbery Andrea Marchetti.

Jádrem degustace bylo srovnání několika ročníků vín z apelace Barolo, a to ve dvou špičkových polohách „Brunate“ a „La Serra“, kterými vinařství disponuje. „Vína z těchto poloh vyrábíme stejnými postupy, nepatrně se liší pouze doba sběru v závislosti na ročníku, jde proto velmi dobře rozpoznat odlišnosti v aromatických a chuťových vjemech vín z těchto poloh,“ říká Andrea Marchetti. Především trať Brunate je pro Marcarini klíčová. Vína nesoucí na etiketě název polohy „Brunate“ se datují až do 12. století, což dokresluje jejich výjimečnost. Jedná se současně o první „Cru“ polohu, která byla ve vinařství lahvována samostatně.

Už ve dvou nejmladších ročnících degustovaných vín byly rozdíly evidentní. Velmi mladé Barolo La Serra 2015 ukázalo potenciál skvělého ročníku. Víno cihlové barvy s granátovými odlesky, s výraznějším projevem červeného ovoce, růží a fialek, v chuti velmi elegantní, s pevnou tříslovinou. Srovnávacím vzorkem bylo Barolo La Serra 2012, tedy víno z klasického a opět výborného ročníku. Vína se lišila už na první pohled, transparentní granátová barva s cihlovým okrajem a vyvinutější a komplexnější aroma i chuť. Vyzrálé tóny třešní a jahod doprovázelo aroma sušených růží, pomerančové kůry a cedrového dřeva spolu se zakulacenými taniny. Tříletý rozdíl mezi dvěma víny byl ve vývoji velmi patrný.

Následovalo srovnání vín z opěvované polohy Brunate, která dává proti poloze La Serra vína maskulinního a opulentnějšího stylu. První Barolo Brunate 2014 bylo ve velmi chladném ročníku téměř připraveno k pití. Sytější granátová barva s typickým aroma zralého červeného ovoce, které doprovázely tóny eukalyptu a máty, v chuti s vysokou kyselinou, která vyvažovala poddajnou tříslovinu a plnější tělo. Barolo „Brunate“ 2012 mělo opět sytější granátovou barvu. Aromaticky a chuťově bylo ale znatelně komplexnější a téměř učebnicovým představitelem vín této apelace. Noblesní vůni zralého drobného červeného ovoce doprovázely podtóny kůže a kouře. V chuti bylo víno opulentní, doplněné o podtóny mléčné čokolády, pomerančové kůry a černého čaje. Víno robustního stylu s velkým potenciálem zrání v láhvi.

Vrcholem večera bylo Barolo „Brunate“ z ročníku 2008, které vykazovalo všechny prvky takto vyzrálého vína. Víno, které již ve vinařství není k dispozici, přivezl sám pan Marcarini ze svého archivu jako ukázku skvěle vyvinutého Barola. Noblesní vůni vyzrálých tmavých třešní doprovázely intenzivní tóny kůže, tabáku, spadeného listí a lanýžů. V chuti bylo víno přes veškeré aromatické vjemy stále velmi svěží díky vysoké kyselině, harmonické a plnější, s projevy sušených třešní, pomerančové kůry, tabáku a balzámových tónů s perfektně zakomponovanou tříslovinou a dlouhým, elegantním závěrem. Skvělá ukázka vyzrálého Barola z prestižní polohy, které dokázalo, že se na tato vína při jisté dávce trpělivosti vyplatí počkat. Tato řízená degustace jen potvrdila, že vína vinařství Marcarini patří ke špičce piemontské produkce a jistě by neměla chybět ve sbírce milovníků velkých italských červených vín.

Text: Václav Tichoň
Foto: Archiv společnosti VinoDoc

Zpět do sekce