VinoDoc: Galadegustace italských vín 2018

1

Vineval.cz

06.11.2018

 

Ve středu 31. října proběhl další ročník Galadegustace italských vín společnosti VinoDoc. Skladba jejich portfolia je úctyhodná a ochutnat na akci všechna vína (skoro) není v lidských silách. Podstatné ale je, še si tu podle svých preferencí vybere opravdu každý. Najdou se tu ovšem i kousky, které jsou výjimečné, raritní nebo (nejen) v rámci ceny nadprůměrné.

Tuto akci jsem navštívil i loni a byl jsem hodně spokojený. Také tentokrát proběhla ve stejných prostorách na Pankráci. Lidí bylo zpočátku akorát, ale s postupující dobou se prostředí trochu zahustilo. Naštěstí tu mají výborně zvládnuté rozmístění stolků a přehledný degustační karnet, takže člověk všechno snadno najde. Ale pojďme na samotná vína, hlavně ta, která mě oslovila nejvíce, seřazená podle regionů a vinařství.

Lombardie

Na úvod zmíním Franciacortu „Saten” (100 % Chardonnay, 48 měsíců na kalech, 7 g/l dozáž) a „Cuvée Demetra” Extra Brut Millesimato 2011 (70 % Chardonnay, 20 % Pinot Nero, 10 % Pinot Bianco; 48 měsíců na kalech, 4g/l) od vinařství Mirabella, a to přesto, že mi obě přišly chuťově příliš výrazné. Vlastně bych řekl až nepřirozeně. Samozřejmě to pro některé milovníky vína může být plus.

Alto-Adige

Novinka v portfoliu VinoDoc, vinařství Manincor, má dlouhou historii. Současná éra organických vín (dnes s certifikací Demeter) ale začala až v roce 1991. Všechna představená vína jsou perfektně udělaná a vysoce hodnocená, čemuž odpovídá i jejich cena. Na můj vkus jsou „až příliš dokonalá“, ovšem svým obdivovatelům nabízí jistotu zážitku každý rok.

Lazio

První vinařství, kde si své nacházím i já. Sergio Mottura patří ke špičce regionu Lazio, někteří dokonce tvrdí, že jeho Grechetto je to nej. Potvrzuji, že jak Grechetto „Poggio della Costa“, IGT, 2016, udělané v nerezových tancích, tak Grechetto „Latour a Civitella“, IGT, 2015, které strávilo 9 měsíců na sudech (+ batonáž), jsou parádní kousky a rozhodně stojí za pozornost.

Ligurie

U Cantine Lunae byla jen dvě Vermentina, ovšem to s černou etiketou, Vermentino „Etichetta Nera“ Colli di Luni, DOC, 2017 je vynikající. Elegantní harmonické víno s plnějším tělem, parádní texturou a citrusovo-minerálním profilem. Baví mě moc.

Piemont

Stánek Claudio Alario mě dostal už loni a letos to nebylo jinak. Všechna vína ve svých kategoriích výborná. Vyzdvihnu speciálně Nebbiolo d’Alba „Cascinotti“, 2015 z hroznů ze 45letých keřů, zrálo 20 měsíců na nových sudech; a také obě Barola „Riva Rocca“ 2012 a „Sorano“ 2013 v rukou Mattea Alaria. Spousta muziky za výbornou cenu.

U Ca’del Baio zmíním jen výjimečné Barbaresco „Asili“ Riserva 2013 z nejlepších hroznů pozemku, které zrálo 50 měsíců v 500litrových dubových sudech a kterého se vyrobilo pouhých 3.000 lahví.

Opětovně jsem ulítl na vinařství Brezza, kde jsem prostě doma. Ta přirozenost vín je návyková. Na co tu člověk ukáže, to je super. Od základního Dolcetto d’Alba 2017 až po špičková Barola „Sarmassa“ 2012 a „Cannubi“ 2011. To vše s autentickým komentářem Enza Brezza.

Toskánsko

Vína historického vinařství Fattoria dei Barbi na mě tentokrát působila trochu odtažitě a nepřístrupně, a to včetně vrcholného Brunello di Montalcino „Vigna del Fiore“ 2012. Naopak mě velmi mile překvapilo Rosso di Montalcino 2016 i Brunello di Montalcino 2013 od další novinky v portfoliu VinoDoc, rodinného vinařství Baricci. Jeden z majitelů, obrovský sympaťák Francesco Buffi, zmínil, že vinařství Baricci je na mapě Montalcina označeno historickým číslem 1!

Pak je tu geniální Chianti Rufina „Bucerchiale“ Riserva 2013 od vinařství Fattoria Selvapiana. Má neskutečnou eleganci a stavbu, hrozny pocházejí z keřů vysázených v letech 1969 a 2001. Tohle prostě chcete ochutnat, podobně jako jejich na Itálii citelně chladněji působící Bordeaux kupáž (60 % Merlot, 35 % Cabernet Sauvignon a 5 % Cabernet Franc) Toscana Rosso Fornace, IGT, 2012, která člověka vtáhne.

Hodně mě baví přirozený styl Castello di Monsanto, hlavně za férovou cenu elegantní Chianti Classico Riserva 2013 a velké Chianti Classico „Il Poggio“ Riserva 2012, a opomenout nemohu ani vinařství Fontaleoni s jeho kolekcí tří vín z odrůdy Vernaccia. Porovnání Riservy 2014 a 2009 byl krásný příklad, jak tato vína umějí nazrávat.

Marche

Na stánku vinařství Umani Ronchi se mi moc líbilo Verdichio dei Castelli di Jesi Classico „Plenio“ Riserva 2014, jehož dochuť je skoro tak dlouhá jako jeho název, a hlavně „Campo San Giorgio“ Conero Riserva 2011, což je teprve třetí ročník vína z 1,5 ha vinice, které zraje rok na bariku a dalších 6 měsíců v 500litrovém tonneau. Vyrobilo se ho přesně 4.380 lahví. I další červená tohoto vinařství stojí za pozornost.

Umbrie

U Lugarotti stejně jako loni. Super Bianco di Torgiano „Vigna il Pino“ 2012, chuťově skvěle vyvážené cuvée z 50 % Vermentino, 30 % Trebbiano a 20 % Grechetto (30 % vína zrálo 3 měsíce v bariku), výborné plné Montefalco Sagrantino 2012 a nazrálé Torgiano Rosso „Vigna Monticchio“ Riserva 2009 s tóny bylinných extraktů.

Sicílie

Vinařství Azienda Agricola Cos bylo i na festivalu Praha pije víno! a jedná se o projekt přistupující k vinifikaci tak, jako v dávné minulosti. Pracují s amforami, fungují biodynamicky, vína nefiltrují ani nečiří, a používají netradiční tvar lahve. V krátkém čase získali obrovskou oblibu mezi klienty v Itálii i zahraničí. Všechna jejich vína jsou nesmírně zajímavá a rozhodně doporučuji je ochutnat. Jsou totiž jiná než ta, na něž jste možná (nejen) z našich luhů a hájů zvyklí, a není to dáno (jen) sicilskými odrůdami Nero d’Avola a autochtonní Frappato. Asi nejvíc mě tu zaujalo Cerasuolo di Vittoria Classico 2015, cuvée výše zmíněných odrůd (50/50). Ochutnejte.

Sardinie

U Sardus Pater jsem ochutnal jen Carignano del Sulcis „Is Solus“ 2017 a „Is Arenas“ Riserva 2011. Líbí se mi obě, ovšem Riserva svou nazrálou elegancí jednoznačně dominuje.

Závěr

Spousta výborných vín různých kategorií pro všechny kasty milovníků vína. Repertoár vín VinoDoc mě moc baví a členové vineval určitě některá z nich najdou v pravidelných měsíčních tipech. A dost možná už v těch vánočních. ;-)

Zdroj: http://www.vineval.cz/Articles/0334

Zpět do sekce