Galadegustace společnosti VinoDoc

1

Wine & Degustation

01.11.2018

 

Společnost VinoDoc je na tuzemském trhu poměrně mladá, nicméně již dnes u nás zastupuje více než 60 italských vinařství. Na jejich e-shopu najdete více než 300 italských vín. Poslední říjnový den uspořádala společnost VinoDoc na Pankráci již podruhé svou galadegustaci za osobní účasti italských vinařů. Ochutnat bylo možné vína z různých koutů Itálie včetně několika velkých vín z Toskánska a Piemonte.

Na návštěvníky galadegustace celkem čekalo více než 100 vzorků vín z 25 vinařství. Měli jedinečnou možnost setkat se se zástupci dodavatelů společnosti VinoDoc a seznámit se s mnoha vinaři z absolutní špičky italského vinařství. Mezi vystavovateli nechyběla ani ikonická vinařství jako Brezza, Castello di Monsanto, Fattoria Selvapiana, COS, Fontaleoni, Baricci nebo Speri.

Velmi solidní Prosecca prezentovalo vinařství Montelvini. Zajímavostí i pro zběhlé konzumenty italských vín bylo, že některá jejich vína pochází z méně známé apelace Prosecco Superiore di Asolo, která má také statut DOCG. Milovníky šumivých vín potěšila i prezentace společnosti Mirabella z Lombardie, tedy výrobce Franciacorty. Skvělá bílá i červená vína z jižního Tyrolska představila společnost Manincor. Oblast Piemonte byla zastoupena společnostmi Ca’del Baio, Claudio Alario a Brezza. Šumivá vína této krásné italské oblasti pak představilo vinařství Bera. Toskánská vína zastupovaly společnosti Castello di Monsanto z oblasti Chianti Classico, Fattoria dei Barbi a Barici z Montalcina, Tenute del Cerro z Montepulciana, Podere 414 z oblasti Morellino di Scansano a Fontaleoni ze San Gimignana. Vrcholem degustace však pro mne byla kompletní produkce špičkového vinařství Fattoria Selvapiana z oblasti Chianti Rufina. Jejich Chianti Rufina „Bucerchiale“ Riserva DOCG 2013 byla skutečně mistrovským vínem, ale za pozornost stojí vše, co toto vinařství vyrobí.

Velmi zajímavá vína z oblasti Marche pak představilo vinařství Umani Ronchi, mnozí milovníci Amarone byli právem nadšeni z produkce vinařství Speri. Dalším z vrcholů celé galadegustace pro mne byla produkce sicilského biodynamického vinařství COS, jejichž vína a styl produkce způsobily malou vinařskou revoluci na Sicílii, a na této degustaci se u jejich stánku velmi živě diskutovalo. Především jejich Vittoria Rosso „Pithos“ 2016 vyráběné v amfoře bylo zcela mimořádné, s čímkoli těžko srovnatelné víno.

Součástí programu galadegustace byly i řízené degustace pod vedením vinařů, vždy pouze pro 12 osob, které se včas předem zaregistrovaly. Portfolio svých vín Chianti Classico z několika různých ročníků představilo Castello di Monsanto, svůj samostatný masterclass měla i Fattoria dei Barbi, tedy výrobce vín Brunello di Montalcino. Osobně jsem se zúčastnil prezentace vinařství Brezza z Piemonte, které je známé především kvalitou svých Barol. Brezza sídlí přímo v městečku Barolo a vyrábí vína ze špičkových poloh, jako jsou Cannubi, Castellero nebo Sarmassa. Vinařství obhospodařuje 16,5 hektarů vinic, z nichž některé jsou hodně staré. Ve vinicích dodržuje rodina Brezza čistě organické postupy. Vinařství založil v roce 1885 Giacomo Brezza, který se svým otcem Antoniem již v roce 1910 uvedl na trh svá první vína v láhvích. Dodnes jsou vína Brezza považována za velmi tradiční styl Barola, zrají pouze ve velkých sudech ze slavonského dubu a jejich charakteristickým rysem je elegance. V současnosti vinařství vede Enzo Brezza se svým bratrancem Giacomem. Během degustace představil nádherně harmonické a již krásně pitelné Langhe Nebbiolo DOC 2016. Poněkud více času v láhvi bude potřebovat Nebbiolo d'Alba DOC Vigna Santa Rosalia 2016. Prvním Barolem bylo velice solidní Barolo DOCG Sarmassa 2012. Skvostem degustace se ukázalo naprosto mimořádné Barolo DOCG Bricco Sarmassa 2006, klasické, s nádhernou ovocností, rafinovaným komplexem chutí a vůní, již nyní příjemné, ale s obrovským potenciálem dále zrát. Závěrečné Barolo DOCG Bricco Sarmassa 2003 dokázalo, že špičkový vinař si v kombinaci se skvělou polohou umí poradit i s tak nestandardním a horkým ročníkem, jakým byl rok 2003, a je schopen z něj vyrobit harmonické víno.

Galadegustaci vín doplnilo také několik vynikajících olivových olejů, které k produkci mnoha italských vinařů neodmyslitelně patří. VinoDoc svou prezentací dokázalo, že ačkoli je na tuzemském trhu společností mladou, v oblasti italských vín má určitě co nabídnout ve všech cenových i kvalitativních kategoriích a jejich portfolio je plné skvělých vín.

Text: Michal Šetka
Foto: Archiv společnosti VinoDoc

Zpět do sekce