Etna Bianco DOC  2020
Tip
sommeliera
"Bílá vína z Etny disponují příjemnou kyselinou a typicky také vyšší mineralitou. Prostě radost pít! Stylem jsou vína odrůdy Carricante podobná suchým vínům odrůdy Ryzlink rýnský."

Cottanera

Etna Bianco DOC 2020

Recenze (1)

0,75 l

440 Kč s DPH
+
Není skladem
Zrání
v nerezu
Potenciál vína
s potenciálem 2 až 5 let
Obsah alkoholu
12,5 %
Odrůda
Carricante

Víno je sytě slámové barvy se zelenkavými odlesky, v jeho vůni převládají citrusové plody, zejména pomelo a grapefruit. V chuti pak ovocné tóny doprovází středomořské bylinky a zřetelná mineralita, která se víně objevuje díky vulkanickému podloží Etny. Velkolepé víno tělem i duší s pikantní kyselinkou a dlouhotrvající dochutí.

Druh vína: suché

Barva vína: bílé víno

Oblast: Sicílie

Ideální teplota: 10  - 12 °C

Vinice: Hrozny pochází z vinice vysazené v nadmořské výšce 720 až 750 m.n.m. Vinice leží severně od vulkánu Etna. Vulkanická půda s naplaveninami a jílovitou složkou. Průměrné stáří révy 15 až 20 let, hustota výsadby 5700 keřů/ha. 

Sklep: Ruční sběr hroznů do malých beden. Sklizeň probíhá na konci měsíce září. Studená macerace hroznů se slupkami po dobu 24 hodin. Fermentace v nerezových tancích při kontrolované teplotě 16°, po dobu 20 až 25 dní. Před nalahvováním víno zraje šest měsíc v nerezových tancích v kontaktu s kvasničními kaly. Následně víno leží na láhvi.

Doporučení v gastronomii: Nadívaný mečoun.

Přečtěte si na našem blogu: Etna: Nejžhavější vinařský region Sicílie

....

Cottanera

Vína z oblasti Etny byla velkou neznámou ještě před 25 lety. To se však začátkem 90. let minulého století začalo měnit. Tento tzv. „ostrov na ostrově“ , jakým je vinařská zóna Etna DOC, má zcela jiné půdní a klimatické podmínky než ostatní oblasti Sicílie. V roce 1990 se poblíž Castiglione di Sicilia usadili bratři Guglielmo a Enzo Cambria, aby pokračovali v tradici, kterou zde započal jejich otec Francesco již v 60. letech. Jejich hospodaření a produkci vína na území, které je soustavně pod vlivem nebezpečí mnohdy jen pokojně dýmající avšak často hrozivě dštící sopky Etny, nazvali bratři Cambria vulkan-enologií, neboť proti toku horké lávy, která se často zastaví jen pár metrů od vinic, neexistuje žádná obrana. Na severním úpatí Etny v nadmořské výšce 700 metrů vysadili mezinárodní kultivary Merlot, Syrah, Cabernet Sauvignon nebo Cabernet Franc, které poté následovaly lokální odrůdy Nerello Mascalese a Nerello Cappuccio pro výrobu jedinečných červených vín, zatímco pro bílá vína typického minerálního charakteru se pěstuje Inzolia a Carricante. Veškeré vinohradnické práce zde provádí tým 25 žen v čele s matriarchou rodiny Cambria, kterou je Guglielmova vdova - mamma Cambria s její dcerou Mariangelou. Nesmíme však opominout ani bratry Mariangely - Emanuela a Francesca, přičemž posledně jmenovaný je hlavním enologem vinařství, a strýce Enza.

Tip
sommeliera
"Bílá vína z Etny disponují příjemnou kyselinou a typicky také vyšší mineralitou. Prostě radost pít! Stylem jsou vína odrůdy Carricante podobná suchým vínům odrůdy Ryzlink rýnský."

Ohodnoťte tento produkt

  • Dnes jsem toto vínko ochutnal v kombinaci s vongolemi, pastou a liškami. Velmi příjemná kombinace, při které vynikla svěžest vína. Před večeří mi naopak chutnalo více minerálně.
    Josef, přidáno 15. 6. 2014 19:55 (Neověřená recenze)
Více recenzí ↓

Další vína z vinařství

300+
různých vín

Vybíráme to nejlepší z Itálie a všechna vína pečlivě ochutnáváme. V současnosti zastupujeme více než 50 vinařství.

Sleva 100 Kč
na první nákup

Zaregistrujte se u nás a jako bonus dostanete 100 Kč poukaz na první nákup.

Doprava zdarma
od 6 lahví

Při objednání alespoň 6 lahví máte dopravu po celé České republice zdarma.

Věrnostní
program

Odměníme Vás za věrnost. Za opakované nákupy můžete získat trvalou slevu až 12 %.