Vína z Benátska

2. 9. 2024

Vína z Benátska

Benátsko je nejpopulárnějším italským regionem z pohledu českých turistů a je to zároveň jeden z největších vinařských regionů Itálie. Milovníkům vín nabízí širokou paletu vín.


Od šumivého vína Prosecco, přes bílé Soave až po lehké červené víno Valpolicella Classico a komplexní dlouhověké Amarone della Valpolicella. Pojďme si v dnešním příspěvku Benátsko a jeho nejznámější vína blíže představit.

První dochované zmínky o vínech z Benátska pochází z druhého století před Kristem. Uvádí se v nich, že Římanům v bojích proti místním kmenům pomohla dodat sílu právě lokální vína. Dnes je Benátsko pestrou paletou vinných stylů, vína jsou založena často na místních italských odrůdách, ale ve větším rozsahu se tu pěstují také mezinárodní odrůdy francouzského původu. Historicky první apelací DOC se v roce 1967 stala Lugana, následovaná víny Bardolino, Soave a Valpolicella.

Podle různých pramenů je Benátsko dokonce největším producentem vín v Itálii, plocha vinic tu dosahuje 75 000 hektarů. Většina je vysazena v nížinách (60 %) a zhruba 40 % na svazích kopců. Klima je v Benátsku převážně kontinentální, vinohrady v jižní části regionu jsou ovlivněny Jaderským mořem, západní část zase ovlivňuje velké jezero Garda. V Benátsku se střídá čtvero ročních období bez extrémních teplotních výkyvů, na podzim se v řadě oblastí vytváří typické mlhy.

Vyznat se v benátských vínech není úplně jednoduché, v regionu najdete hned 14 vín s nejvyšším apelačním označením DOCG. Mezi ty nejznámější patří Amarone della Valpolicella, Conegliano-Valdobbiadene Prosecco, Asolo Prosecco nebo Bardolino Superiore. Dalších 28 různých vín a oblastí nese apelační status DOC. Jsou to například vína Bianco di Custoza, Lugana, Prosecco, Soave, Valpolicella nebo Valpolicella Ripasso.

3 nejslavnější vína Benátska

Prosecco

Nejprodávanější a nejoblíbenější šumivé víno světa, to je Prosecca. Drtivá většina těchto vín pochází z Benátska, malá část ze sousedního Friuli. Jak poznáte to nejlepší Prosecco? Ta nejprestižnější a chuťově nejzajímavější vína spadají do kategorie DOCG. Zkratka je uvedena na láhvi v názvu vína. V případě Prosecca existují dvě historické zóny, ve kterých se lahvují ta nejlepší šumivá vína. Je to Prosecco Conegliano Valdobbiadene Superiore DOCG z nevelké zóny mezi stejnojmennými městy a ještě menší a méně známé Asolo DOCG. Vína se v těchto oblastech pěstují na příkrých svazích, vinice jsou obhospodařovány pouze ručně a výnosy jsou tu nižší než v případě vín Prosecco DOC. Tato vína naopak pochází z velké oblasti, kde se často používá ve vinicích mechanizace. Volnější pravidla pro výrobu vín Prosecco DOC umožňují mnohem vyšší produkci na hektar vinic, ve srovnání s víny kategorie DOCG. Chuť vín Prosecco Conegliano Valdobbiadene Superiore DOCG je plnější, bohatá na svěží ovocné tóny a v jejím závěru můžete objevit jemnou mineralitu. Vína bohatě perlí ve skleničce.

Soave a Soave Classico

Soave je jedno z nejznámějších bílých vín Itálie, víno vzniká na vinicích vysazených kolem stejnojmenného městečka poblíž Verony. Ta nejlepší Soave vinaři produkují z hroznů pěstovaných na vápenitých nebo sopečných půdách a patří mezi špičková a charakterní vína, která mají hloubku a překvapivě jsou schopná dobrého stárnutí v čase. Celková plocha vinic v této oblasti se v současnosti pohybuje kolem 6 550 hektarů. Nejrozšířenější kategorií je Soave DOC, mnohem sofistikovanější vína ovšem můžeme ochutnat pod označením Soave Classico DOC, která pochází z vinic v historickém srdci zóny Soave DOC. Hlavní odrůdou je v případě vín Soave vždy minimálně ze 70 % odrůda  Garganega, která může být doplněna odrůdou Trebbiano di Soave, nebo jinými nearomatickými odrůdami.

Vína Soave vytváří dokonalou kombinaci s pokrmy na bázi mořských plodů jako například Risotto ai frutti di mare se škeblemi nebo Linguine al nero di seppia. a také naprostá klasika jsou Spaghetti alle Vongole. Strukturovanější a komplexnější Soave Classico a kategorie Superiore si nezadá ani s drůbeží nebo s vepřovým masem, ale i s telecími nebo vepřovými játry.

Víno Soave

Amarone della Valpolicella DOCG

Těžko byste v Itálii hledali plnější a komplexnější vína, než je Amarone della Valpolicella. Jde o velmi strukturovaná a vysoce alkoholická vína, která vznikají metodou appassimento. Celé hrozny se pro Amarone sklízejí ručně, aby nedošlo k poškození slupek. Hrozny před lisováním míří do speciálně určených místností (fruttaio), kde za proudění vzduchu dochází k pozvolnému vysoušení bobulek po dobu zhruba 120 dní. Ztratí kolem 30 % své hmotnosti a stanou se z nich prakticky rozinky. Až poté jsou hrozny lisovány a výsledkem je velmi koncentrovaný mošt.

Vína Amarone della Valpolicella jsou suchá, ale pocitově chutnají lehce nasládle, i díky vysokému alkoholu, který u těchto vín musí dosahovat minimálně 14 %, ale často se pohybuje na úrovni 15 – 17 %. Vína Amarone della Valpolicella musí před uvedením na trh zrát minimálně dva roky a ta nejlepší z nich mají potenciál vyzrávat na láhvi 10 až 20 let.

DOCG zóny a vína z Benátska

  • Amarone della Valpolicella
  • Asolo Prosecco
  • Bagnoli Friularo
  • Bardolino Superiore
  • Colli di Conegliano
  • Colli Euganei Fior d'Arancio
  • Conegliano Valdobbiadene Prosecco
  • Lison
  • Montello Rosso
  • Piave Malanotte
  • Recioto della Valpolicella
  • Recioto di Gambellara
  • Recioto di Soave
  • Soave Superiore

 

Autor: Mikuláš Duda DipWSET