Etna Rosso "Barbazzale" DOC 2021
Tip
sommeliera
Slavný vulkán Etna a jeho svahy jsou poslední dekádu asi nejvyhledávanějším místem italských vinařských investorů. Zdejší unikátní terroir v kombinaci s lokálními odrůdami slouží jako základ pro vína neuvěřitelné elegance a minerálního charakteru.

Cottanera

Etna Rosso "Barbazzale" DOC 2021

Recenze (1)

 

300 Kč s DPH
+
Skladem více než 10 ks
Zrání
v nerezu
Potenciál vína
k okamžité konzumaci
Obsah alkoholu
14 %
Odrůda
Nerello Mascalese, Nerello Cappuccio

Toto víno je vyrobeno z autochtonních odrůd Nerello Mascalese a Nerello Cappuccio, které se pěstují výhradně na úpatí Etny. Má mladistvě rubínovou barvu a krásnou elegantní vůni drobných peckovin a lesního ovoce s minerálním charakterem a nádechem kouřovitosti. Chuť je svěží, šťavnatá, s rafinovanými tříslovinami.

Druh vína: suché

Barva vína: červené víno

Oblast: Sicílie

Ideální teplota: 12  - 14 °C

Kdy vypít: 2023 - 2026

Vinice: Hrozny pochází z vinice vysazené v nadmořské výšce 720 m.n.m. Vinice leží severně od vulkánu Etna. Vulkanická půda s naplaveninami a jílovitou složkou. Průměrné stáří révy 15 let, hustota výsadby 5700 keřů/ha. 

Sklep: Ruční sběr hroznů do malých beden. Sklizeň probíhá na konci října. Odstopkování hroznů a macerace v kontaktu se slupkami při kontrolované teplotě po dobu 20–25 dnů. Fermentace v nerezových tancích při kontrolované teplotě 26°, s častým přečerpáváním moštu přes hrozny. Před nalahvováním víno zraje čtyři měsíce v nerezu.

Doporučení v gastronomii: Sicilská Peperonata (pečené papriky s rajčaty, cibulí a olivami) nebo Caponata (obměna s baklažány, řapíkatým celerem, kapary, piniemi a rozinkami).

Přečtěte si na našem blogu: Etna: Nejžhavější vinařský region Sicílie

....

Cottanera

Vína z oblasti Etny byla velkou neznámou ještě před 25 lety. To se však začátkem 90. let minulého století začalo měnit. Tento tzv. „ostrov na ostrově“ , jakým je vinařská zóna Etna DOC, má zcela jiné půdní a klimatické podmínky než ostatní oblasti Sicílie. V roce 1990 se poblíž Castiglione di Sicilia usadili bratři Guglielmo a Enzo Cambria, aby pokračovali v tradici, kterou zde započal jejich otec Francesco již v 60. letech. Jejich hospodaření a produkci vína na území, které je soustavně pod vlivem nebezpečí mnohdy jen pokojně dýmající avšak často hrozivě dštící sopky Etny, nazvali bratři Cambria vulkan-enologií, neboť proti toku horké lávy, která se často zastaví jen pár metrů od vinic, neexistuje žádná obrana. Na severním úpatí Etny v nadmořské výšce 700 metrů vysadili mezinárodní kultivary Merlot, Syrah, Cabernet Sauvignon nebo Cabernet Franc, které poté následovaly lokální odrůdy Nerello Mascalese a Nerello Cappuccio pro výrobu jedinečných červených vín, zatímco pro bílá vína typického minerálního charakteru se pěstuje Inzolia a Carricante. Veškeré vinohradnické práce zde provádí tým 25 žen v čele s matriarchou rodiny Cambria, kterou je Guglielmova vdova - mamma Cambria s její dcerou Mariangelou. Nesmíme však opominout ani bratry Mariangely - Emanuela a Francesca, přičemž posledně jmenovaný je hlavním enologem vinařství, a strýce Enza.

Tip
sommeliera
Slavný vulkán Etna a jeho svahy jsou poslední dekádu asi nejvyhledávanějším místem italských vinařských investorů. Zdejší unikátní terroir v kombinaci s lokálními odrůdami slouží jako základ pro vína neuvěřitelné elegance a minerálního charakteru.

Ohodnoťte tento produkt

  • Ok
    Bruno, přidáno 3. 2. 2015 08:35 (✓ Ověřená spotřebitelská recenze)
Více recenzí ↓

Další vína z vinařství

300+
různých vín

Vybíráme to nejlepší z Itálie a všechna vína pečlivě ochutnáváme. V současnosti zastupujeme více než 50 vinařství.

Sleva 100 Kč
na první nákup

Zaregistrujte se u nás a jako bonus dostanete 100 Kč poukaz na první nákup.

Doprava zdarma
od 2500 Kč

Při objednávce alespoň za 2500 Kč máte dopravu po celé České republice zdarma.

Věrnostní
program

Odměníme Vás za věrnost. Za opakované nákupy můžete získat trvalou slevu až 12 %.