Vína z Friuli

29. 4. 2024

Vína z Friuli

Friuli je vinařský region na severu Itálie a milovníci vín ho mají spojený zejména s minerálními bílými víny. Celým názvem je označován jako Friuli Venezia Giulia, protože spojuje skupinku menších vinařských zón rozprostřených poblíž hranic se Slovinskem.


Na zdejších vinicích mají vinaři vysazeny odrůdy jako Friulano, Ribolla Gialla, Pinot Grigio nebo Sauvignon blanc. Zajímavých vín, ale Friuli nabízí mnohem více.

Prapočátky pěstování révy sahají ve Friuli až do 12. století před naším letopočtem. Většího vinařského rozkvětu a slávy si ale území užilo až v období Starověkého Říma a ve středověku. Tehdy se tu víno pěstovalo pro potřeby domácí spotřeby i pro obchod. Dokument z roku 1307 zmiňuje prodej vinice „Urnas Rabioli“ odkazující na odrůdu Ribolla Gialla. V jiných dochovaných materiálech z té doby se zase hovoří o dalších tradičních odrůdách jako Pignolo nebo Picolit.

Na konci 19. století místní vinice postihla série katastrof, korunovaná epidemií škůdce phylloxera, který poničil většinu výsadeb. Hojně rozšířené místní odrůdy byly ve velkém nahrazeny francouzskými odrůdami, jako jsou Merlot, Pinot Gris, Pinot Blanc nebo Cabernet Franc. První oficiálně registrovanou apelací regionu se v roce 1968 stalo DOC Collio, následované apelací DOC Colli Orientali del Friuli.

Ráj bílých vín

Vinařský region Friuli má dnes v Itálii renomé, jako jedno z nejzajímavějších míst pro bílá vína. Réva tu roste na kopcovitých vinicích, které tvoří až polovinu oblasti. Celková plocha vinic je podobná té v České republice a čítá zhruba 20 000 hektarů. S ohledem na výše uvedené možná překvapí, že bílé odrůdy se na celkových výsadbách podílí jen z 50 % a stejný podíl připadá na odrůdy modré.

Klima se v regionu Friuli může velmi lišit. V severních vinařských zónách bývá velmi chladné, směrem na jih se otepluje tím, jak se zvyšuje vliv teplého proudění od moře. Friuli disponuje dostatečným množstvím srážek, v této části Itálie prší opravdu často a výjimkou nejsou ani podzimní mlhy vyskytující se ve zdejších údolích.

Co je to Ponca?

Typická půda Furlánska, zejména v oblasti Collio, je známá jako Ponca. Tato půda se nachází po celé oblasti a skládá se z vápencových jílů a pískovce, dvou látek, které půdu činí velmi kamenitou. Ponca je bohatá na uhličitan vápenatý a pomáhá vytvářet ve vínech silné minerální tóny a aromatickou komplexnost, typickou pro zdejší bílá vína.

Dvě nejznámější odrůdy Friuli

V Itálii je obvyklé, že každý z vinařských regionů se může pochlubit zajímavými lokálními odrůdami a ani Friuli v tomto ohledu není výjimka. Na prvním místě je potřeba zmínit odrůdu Friulano, někdy nazývané jako Tocai Friulano.

Ve Friuli se odrůda pěstuje po staletí. Důkazy o jejím pěstování sahají až do 12. století. Původně panoval názor, že odrůda pochází z Maďarska, ale genetické testy potvrdily její italský původ. Friulano ve skleničce někdy připomíná Sauvignon blanc, má výraznější tóny peckového ovoce a lučních bylin. Se Sauvignonem blanc každopádně tato odrůda není příbuzná.

Podobně dlouhou historii má ve Friuli také další z bílých odrůd, tedy Ribolla Gialla. Odrůda je vysazená zejména v rámci dvou místních podoblastí DOC Colli Orientali del Friuli a DOC Collio. Vína odrůdy Ribolla Gialla jsou většinou lehčí a delikátní, typicky s minerálními tóny, vůní citronu, bílého pepře nebo mandarinky. Ribolla má typicky vyšší kyselinu.

Apelace Friuli

Pro většinu celého regionu Friuli Venezia Giullia platí, že tu najdete skvělá bílá vína. Kromě zmíněných lokálních odrůd místní vinaři slaví úspěchy s víny Pinot Grigio, Chardonnay, Sauvignon blanc nebo Pinot bianco. V některých případech pak vinaři vytváří cuvée více odrůd.  Zhruba polovina produkce regionu připadá na největší apelaci DOC Friuli Grave. Mezi další významné apelace, co se týká kvality vín, patří DOC Colli Orientali del Friuli, DOC Collio nebo DOC Carso a DOC Isonzo.

DOCG zóny a vína

  • DOCG Colli Orientali del Friuli Picolit
  • DOCG Lison

DOC zóny a vína

  • DOC Ramandolo
  • DOC Rosazzo
  • DOC Carso
  • DOC Collio
  • DOC Friuli Colli Orientali
  • DOC Friuli Grave
  • DOC Lison-Pramaggiore
  • DOC Prosecco

Autor: Mikuláš Duda DipWSET